Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Interim management

0
Podziel się:

Alternatywna formuła kariery dla managerów

Interim management
bEUdqrLp

Interim management to czasowe, zdefiniowane co do celu i zakresu, działanie wewnątrz organizacji, realizowane przez osobę fizyczną (interim managera), nakierowane na osiągnięcie konkretnych, ustalonych rezultatów biznesowych i oparte na współpracy i partycypacji w ryzyku i zysku co do zamierzonego efektu.

Interim management jest zjawiskiem stosunkowo nowym, które dynamicznie zdobywa uwagę ze strony managerów wyższego szczebla. Przede wszystkim postrzegany jest on jako alternatywna formuła kariery dla managerów, którzy po osiągnięciu wysokiego statusu nie mają ochoty na uczestniczenie w wyścigu szczurów do samej emerytury. Staje się to szczególnie aktualne w dobie kryzysu, gdy organizacje "wymieniają" managerów w związku z słabymi wynikami, choć często managerowie nie ponoszą za nie winy.

To zainteresowanie przekłada się również na uwagę ze strony firm, które przy pomocy interim managerów mogą rozwiązać swoje palące problemy, choć popytowa część rynku rośnie bardzo powoli.

bEUdqrLr

Główne korzyści, które uzyskuje firma zatrudniając interim managera to: 1) bezpieczeństwo osiągnięcia zamierzonego rezultatu oparte na doświadczeniu i sprawdzonych wzorcach 2) sprawne i terminowe osiągnięcie zamierzonej korzyści wynikające z charakteru kontraktu czasowego 3) optymalne koszty dla kontraktu czasowego z określonym rezultatem 4) pozyskanie dla organizacji wiedzy i doświadczania, które rozwiną jej potencjał na przyszłość

Interim manager zajmuje się zarządzaniem przedsiębiorstwem podobnie jak manager etatowy – można by zapytać „w czym tu nowość?”

W przypadku interim management istotne jest nie „CO” a „JAK”. Nowa jakość, która związana jest z pojawieniem się interim managementu odzwierciedla zmieniający się charakter potrzeb rynku – bardzo wysokie kompetencje i doświadczenie potrzebne na krótkie okresy (wdrożenie zmian, podniesienie rentowności, zwiększenie sprzedaży, wprowadzenie nowego produktu na rynek, relokacja zakładu). Można posłużyć się popularnym przykładem : „Jeżeli chcesz się napić mleka nie musisz kupować krowy.”

Zgodnie z wynikami badania środowiska interim managerów przeprowadzonego w październiku 2011 przez Stowarzyszenie Interim Manageres trzema najczęstszymi powodami dla których firmy korzystają z tej formy wsparcia w Polsce są: 1) przyciągnięcie na czas projektu do organizacji dodatkowych kompetencji , których w firmie nie było (26%), 2) restrukturyzacja (21%) oraz zarządzanie zmianą (19%). W Polsce, w odróżnieniu od rynków rozwiniętych (Holandia, Wielka Brytania) wykorzystanie interim managera jako zastępstwa podczas wakatu managera etatowego (czas rekrutacji czy okresowa nieobecność) jest dwukrotnie mniej popularny i wynosi tylko 8% .

bEUdqrLx

Największą barierą w szybkim wzroście popularności interim managementu są moim zdaniem głęboko zakorzenione wzorce kulturowe związane z postrzeganiem pracy i relacji wewnątrz organizacji. Ważniejsze dla szefów są relacje, pełne emocjonalne zaangażowanie w organizację niż konkretne efekty. Można określić to podejście dobitnym "bierny, mierny ale wierny". Organizacje wolą swoich "sprawdzonych" ludzi, choć często karzą im na nowo odkrywać koło.

Jak głęboko zakorzenione jest to podejście uświadomił mi jeden z ostatnich projektów kiedy właściciel firmy przez cały czas jego trwania był przekonany, że kontrakt interimowy był dla mnie tylko formą wejścia do organizacji "na stałe". Bardzo się zdziwił, kiedy po osiągnięciu celu, a tym samym ustaniu mojego powodu obecności w organizacji porostu się rozstaliśmy.

Zmiana nastawienia wymaga czasu, jednak przykłady innych rynków i notowane duże zainteresowanie tą formą pracy dobrzej wróżą na przyszłość interim managementowi.

Powód zatrudnienie IM PL NL GB
Dodatkowa osoba 15% 9% 11%
Kompetencje 26% 29% 33%
Zarządzanie zmianą 19% 28% 31%
Zastępstwo 8% 20% 15%
Restrukturyzacja/turnaround 21% 7% 10%
Duży projekt 11% 7%
bEUdqrLy
  • Źródła:

PL – Badanie środowiska interim managerów Stowarzyszenie Interim Managers ( http://stowarzyszenieim.org/page/badanie-srodowiska-im )

NL - Interim Management Trend Update, Research and Analysis on the Netherlands Market for Interim Management and Other Fast-Track Executive Resourcing ( http://www.executivesonline.com.au)

GB - Interim Management Survey 2011 ; ( http://www.iim.org.uk )

bEUdqrLz

Autor: Roman Wendt, doświadczony Interim Manager, Członek Stowarzyszenie Interim Managers (SIM)

bEUdqrLS
strategie
patronat
KOMENTARZE
(0)