Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mobilny internet ma już ponad milion abonentów

0
Podziel się:

W ubiegłym roku liczba użytkowników Internetu mobilnego w Polsce przekroczyła milion. Oferta operatów jest wyrównana, ale w niezależnych testach najlepsze oceny otrzymywał iPlus.

Mobilny internet ma już ponad milion abonentów
bECGBMlh

Penetracja Internetu mobilnego w Polsce wynosi 7 proc., co jest bardzo dobrym wynikiem na tle średniej unijnej 4 proc. Ogromny wzrost popularności mobilnego netu to efekt ogromnych ułatwień w dostępie do komputerów przenośnych. Ich średnia cena spadła w ostatnich trzech latach z 5 tys zł do 2,8 tys. zł. Podobna tendencja występuje w cenach modemów. Jednocześnie według szacunków analityków branży sprzedaż laptopów w ub. r. po raz pierwszy przekroczyła sprzedaż komputerów stacjonarnych (według wstępnych prognoz odpowiednio 2,3 mln do 2,2 mln modeli). Za kilkadziesiąt złotych miesięcznie można surfowac bez większych przeszkód w każdym mieście w Polsce.

Według szacunków z drugiego półrocza 2008 Blueconnect może się pochwalic około 500 tys. użytkowników. Liczba klientów ,,kontraktowych" iPlusa sięga 400 tys. Era Około 350 tys. użytkowników na Orange . Plus podaje, że w trzecim kwartale 2008 r. przyrost bazy abonenów sięgnął poziomu 55 tys., z czego większośc stanowili klienci indywidualni. Szacunki Play mówiły o osiągnięciu grupy 20 tys. klientów.

W niezależnych testach miesięcznika Mój Komputer i portalu Telix oferta iPlusa osiągnęła najwyższe oceny. Oferuje ona najszybszą transmisję danych (do 5 Mb/s). Łącze w badaniach wypadło też najstabilniej. Ponadto oferuje największy zasięg mobilnego Internetu: ponad 99 proc. populacji Polski w zasięgu Plusa, w tym w szybkiej technologii HSDPA jest 1400 głównie największych miejscowości zamieszkanych przez 50 proc. ludności kraju.

bECGBMlj

iPlus chwali się również certyfikatem potwierdzonym przez Politechnikę Warszawską w zakresie szybkości transmisji danych na podstawie badań w dziewięciu miastach - 100 lokalizacji po 5 testów w każdej lokalizacji (łącznie 4,5 tys. testów).

Według testów oferta Play ma niski abonament i stosunkowo wysokie osiągi transmisji przy jednak bardzo małym zasięgu. Maksymalny transfer blueconnect (2,6 Mb/s) wzmocniony jest darmowymi hot spotami Ery i atrakcyjnym cenowo abonamentem. Z kolei w przypadku Orange duży wybór modemów i funkcjonalna aplikacja nie współgra z niższą od konkurencji stabilnością transmisji podczas testów medialnych.

bECGBMlK
strategie
patronat
KOMENTARZE
(0)