Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strategie
09.03.2012 09:16

Nowoczesny IT Management oraz najlepsze praktyki i wytyczne Architektury Korporacyjnej

Podziel się
Dodaj komentarz

*Drugie w tym roku spotkanie IT Breakfast odbyło się pod hasłem nowoczesnego projektowania i zarządzania architekturą korporacyjną w obszarze IT. *

Zgodnie z przyjętą formułą, spotkanie podzielone było na 2 bloki tematyczne. Każdy z nich kończyła krótka debata fotelowa z prelegentami, dając tym samym możliwość odpowiedzi na pytania gości z sali.
W pierwszym bloku tematycznym dotknęliśmy tematyki archiwizacji i bezpieczeństwa danych. Swoją wiedzą i doświadczeniem w tym obszarze podzielił się ekspert firmy EMC, Piotr Nogaś. Jak wynikało z jego prezentacji temat archiwizacji danych jest coraz bardziej istotny pod względem zapewnienia bezpieczeństwa i bezpośredniej dostępności danych. A staje się to o tyle trudne, że przetwarzamy na świecie coraz więcej danych. Według zestawienia przedstawionego podczas prezentacji na przestrzeni najbliższych kilku lat będziemy mieć do czynienia nie tyle z ciągłym wzrostem co wręcz „eksplozją” danych, które do 2020 roku mogą wzrosnąć aż 44-krotnie (0,8 Zetta Bajtów danych pod koniec 2009 roku w stosunku do 35,2 Zetta Bajtów do końca 2020 roku). W sytuacji gdy dodatkowo mamy do czynienia z coraz większą ilością rozwiązań mobilnych, wykorzystaniem mediów socjalnych, potrzebą nadzoru wideo i jego archiwizacji, coraz bardziej skomplikowaną obróbką wideo, a także przechowywaniem i przetwarzaniem coraz bardziej zaawansowanych
danych geofizycznych czy medycznych problem archiwizacji danych staje się obecnie nie lada wyzwaniem. Aby zapanować nad taką ilością danych, zapewniając wysoką jakość, dostępność i bezpieczeństwo warto zwrócić szczególną uwagę na oprogramowanie i szukanie możliwych oszczędności m.in. poprzez dedykowane urządzenia backupowe, o czym szczegółowo mogli posłuchać zgromadzeni goście.

Jak się okazało podczas debaty fotelowej firmy coraz więcej inwestują w rozwiązania backupowe, niezależnie od trwającego nadal kryzysu ekonomicznego. Wymuszają to m.in. nowe regulacje prawne i normy jakościowe, które dotyczą wprowadzania w firmach coraz lepszych narzędzi i rozwiązań technologicznych.

Wątek zarządzania danymi w chmurze kontynuował nasz drugi prelegent - Daniel Jamil z firmy VMware, który przedstawił kilka przykładów zastosowania technologii zarządzania danymi w chmurze. Jak się okazuje możliwości jest wiele. Należy do nich np. współdzielenie infrastruktury departamentów biznesowych, szybkie tworzenie środowisk produkcyjnych czy testowych, modernizacja centrum przetwarzania danych czy transformacja usług do chmury obliczeniowej. Wykorzystanie technologii chmury w działach IT daje wiele wymiernych korzyści w zależności od skali i obszaru działania - od skrócenia czasu dostępu do danych i aplikacji, poprzez uproszczenie zarządzania i lepszą kontrolę zasobów, po redukcję kosztów związanych z samą infrastrukturą, zwiększenie produktywności IT, podniesienie satysfakcji klienta a nawet zwiększenie udziału w rynku w przypadku np. firm świadczących usługi hostingowe. Zarządzanie prywatną chmurą pozwala m.in. na standaryzację i przygotowanie katalogu usług, delegowanie uprawnień, czy wprowadzanie
poziomów dostępu do zasobów.

Kwestie bezpieczeństwa danych przechowywanych w tzw. chmurze obliczeniowej nadal rodzi spore wątpliwości i obaw wśród użytkowników. Jak się okazuje za bezpieczeństwo odpowiada nie nie tylko usługodawca, ale także sam użytkownik. O kwestiach bezpieczeństwa wykorzystania chmury przez przedsiębiorstwo mówił nasz trzeci ekspert - Jarosław Snopek z firmy Trend Micro.

Środowisko wirtualne nie ma granic, jest znacznie bardziej dynamiczne niż środowisko fizyczne co wiąże się z wieloma zagrożeniami. Według danych podanych podczas prezentacji do końca tego roku 65% maszyn wirtualnych będzie znacznie mniej bezpiecznych niż maszyny fizyczne. Problemy biznesowe związane z procesem wirtualizacji dotyczą m.in. wydajności, zgodności i dostępności usług, a także skuteczności ochrony i samego zarządzania ochroną. Ciekawą kwestią jest również podatność systemów i aplikacji na włamania i sprawność działów IT w przygotowywaniu tzw. „łat”. Jak sie okazuje średnio 1/3 część swojego czasu działy IT poświęcają na tzw. „łatanie” krytycznych systemów i aplikacji. Na dodatek dla około 3/4 z nich proces ten wydaje się być zupełnie nieefektywny. Wykorzystanie urządzeń wirtualnych niesie za sobą także sporo korzyści, m.in. lepszą wydajność, lepsze zarządzanie, większą konsolidację i wreszcie silniejszą ochronę.
Niezależnie od zalet i zagrożeń z tym związanych myśląc o „chmurze” warto myśleć w kategoriach „ery chmury”, czyli nie tyle o samych urządzeniach i rozwiązaniach ile przede wszystkim o ochronie danych.

Ostatnim prelegentem był Adam Koszlajda z PWC, który opowiedział o architekturze korporacyjnej dla CIO. Porównując architekturę IT do planowania miasta i obszaru urbanistyki w bardzo przystępny sposób pokazał wszystkim jak ważne jest dobre planowanie wszelkich działań, związanych z tym obszarem – od codziennego zarządzania procesami IT, po rozwój i wprowadzanie nowych rozwiązań informatycznych. Jedną z istotnych wskazówek, które padły podczas prezentacji było wykazanie jak ważna jest inwentaryzacja zasobów informatycznych, bieżąca wiedza na temat ich wzajemnego wpływu i możliwości rozwoju czyli zachowując nomenklaturę urbanistyczną – plan zagospodarowania przestrzennego. Co z tego ma CIO? Okazuje się, że idzie za tym sporo korzyści jak np. transparentność i dokładna wiedza dotycząca obecnego i docelowego stanu zasobów IT, skrócenie czasu powstawania nowych produktów i rozwiązań (Time-To-Market), a nawet większa szansa na podjęcie właściwej decyzji strategicznej a co za tym idzie lepszego zarządzania budżetem
IT.
W trakcie debat kanapowych padło sporo pytań i opinii dotyczących m.in. bezpieczeństwa danych w chmurze, praktycznego zastosowania przedstawionych rozwiązań a także złożoności zmian wprowadzanych w architekturze korporacyjnej związanych m.in. z kwestiami krytyczności systemów i procesów biznesowych.

Mimo dużych opadów śniegu lutowe spotkanie zgromadziło koło 40 przedstawicieli różnych firm i instytucji. Pyszne śniadanie, serwowane w restauracji Pałacu Sobańskich i ciekawa tematyka wystąpień naszych prelegentów spowodowała, że nakarmiliśmy na równi nasze ciała i umysły. A niektórzy zostali także obdarowani nagrodami książkowymi, które wylosowaliśmy pod koniec spotkania.

Tagi: strategie, patronat
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz