Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polacy: oszczędni czy rozrzutni?

0
Podziel się:

Pod względem postaw wobec oszczędzania i inwestowania różnimy się od mieszkańców krajów Europy Zachodniej - nasza poduszka finansowa jest dwa razy mniejsza, biorąc pod uwagę nawet różnice w zarobkach. Jak zatem Polacy zarządzają swoimi pieniędzmi?

Polacy: oszczędni czy rozrzutni?
bEshZdHF

Od czego zależy stan majątkowy każdego z nas? Co sprawia, że jedni dorabiają się w ciągu kilku lat , a inni jeszcze szybciej tracą, to co dostali w spadku bądź wygrali, zamiast pomnażać swój majątek? Okazuje się, że na nasze postrzeganie spraw finansowych wpływa wiele czynników, m.in. wykształcenie. Dzięki niemu łatwiej nam świadomie inwestować i zarządzać pieniędzmi. Niewielu jednak wie, że więcej pieniędzy mają te osoby, które są optymistami i cieszą się życiem. Czy to oznacza, że skutecznego oszczędzania nie da się nauczyć? Oczywiście jest to możliwe. Gdzie zatem zdobywać wiedzę finansową i jak najlepiej to robić? W którym kierunku powinna iść edukacja finansowa, by jak najwięcej osób mogło mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi?

Według różnych badań, pod względem postaw i zachowań finansowych dzielimy się na kilka grup. Niezależnie jednak od zarobków i podejścia do inwestycji, deklarujemy wspólny cel, na który zbieramy pieniądze – gromadzimy je na _ czarną godzinę _. Dlaczego?

bEshZdHH

- Historia nas nie rozpieszczała. Tylko po roku 1945 Polacy kilkakrotnie tracili oszczędności życia – daje jedną z możliwych odpowiedzi Piotr Minkina, ekspert Union Investment TFI.

Co jednak ciekawe, nie oszczędzamy, gdy dobrze nam się powodzi. Zaciskanie pasa zaczynamy, gdy
w gospodarce już jest źle.

- Ciągle jesteśmy społeczeństwem na dorobku i odczuwamy głód potrzeb konsumpcyjnych. Między innymi dlatego nasze oszczędności są stosunkowo niskie i wynoszą ok. 65 proc. PKB, zaś średnia dla krajów w Europie Zachodniej to 200 proc. PKB – mówi ekspert Union Investment TFI_ . _ Kiedy więc pod względem zgromadzonych środków osiągniemy poziom Europy Zachodniej? Czy pomoże nam w tym patriotyzm gospodarczy? Jak aktywnie i świadomie zarządzać swoimi pieniędzmi?

Na te i wiele innych pytań odpowiadać będą przedstawiciele biznesu, bankowości centralnej i nauki już 23 października, podczas debaty _ Między wydawaniem a odkładaniem, czyli oszczędzanie i inwestowanie po polsku _.

bEshZdHN

W debacie udział wezmą:

  • -Katarzyna Zajdel-Kurowska, Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego
  • -Mariusz Grendowicz, Prezes Zarządu Polskich Inwestycji Rozwojowych
  • -Rafał Brzoska, Prezes Zarządu Integer.pl
  • -Małgorzata Góra-Dubiela, Prezes Zarządu Union Investment TFI
  • -dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz, Profesor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Kierownik Katedry Psychologii Ekonomicznej SWPS

Moderator: Cezary Kowanda, Dziennikarz ekonomiczny _ Polityki _

Zapraszamy do przeczytania relacji na Money.pl, który jest patronem medialnym debaty! Już wkrótce!

bEshZdIi
strategie
patronat
KOMENTARZE
(0)