Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znamy wyniki XVI edycji SZLACHETNEJ PACZKI

0
Podziel się:

Prezenty trafiły do 18 960 rodzin w potrzebie, a blisko 1 000 rodzin otrzyma wsparcie specjalistyczne, m.in. w postaci pomocy lekarskiej lub prawnej. Już znamy wyniki XVI edycji SZLACHETNEJ PACZKI. W tym roku projekt połączył 750 970 osób!

Znamy wyniki XVI edycji SZLACHETNEJ PACZKI

Brak utwardzonej drogi, mały domek za wsią bez bieżącej wody i toalety. Samochód z paczkami ugrzązł w połowie drogi. Wolontariusze nie poddali się. Prezenty ciągnęli na sankach, zapadając się w śniegu. Gdy dotarli, przywitała ich 80-letnia kobieta, bardzo wzruszona tym, że ktoś o niej pamięta. To tylko jedna z tysięcy historii, które wydarzyły się w trakcie Weekendu Cudów.

Znamy już wyniki

Właśnie dobiegł końca Finał XVI edycji SZLACHETNEJ PACZKI. Między 9 a 11 grudnia w blisko 700 miejscach w całej Polsce darczyńcy dostarczyli do specjalnych magazynów przygotowane przez siebie paczki i przekazali je wolontariuszom. Następnie wolontariusze udali się z prezentami do ubogich rodzin.

Przygotowania do Finału trwały przez cały rok. Stowarzyszenie WIOSNA koordynowało działania tysięcy wolontariuszy w całej Polsce, aby od września rozpocząć poszukiwania potrzebujących rodzin. Pracę 11 105 wolontariuszy organizowało 645 lokalnych liderów.

18 960 – liczba rodzin, które otrzymały pomoc

47 422 569 zł – łączna wartość przekazanej pomocy w paczkach

750 970 – liczba połączonych osób

2 501 zł – średnia wartość paczek dla jednej rodziny

35 – średnio tyle osób przygotowywało pomoc dla jednej rodziny

Pomoc w Polsce nie była jednorodna. Np. w Sieradzu prezenty dla jednej rodziny robiły średnio 162 osoby, a rekordowym darczyńcą została nauczycielka z Warszawy, która przygotowała pomoc dla 19 rodzin!

W tych rejonach, gdzie było więcej potrzebujących niż darczyńców, z pomocą śpieszyły inne miasta. W Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Gliwicach, Tychach, Katowicach i Wrocławiu powstały tzw. magazyny zastępcze. To z nich w sobotę w całą Polskę wyjechało 29 tirów, by dowieźć prezenty do innych rejonów Polski, m.in. na Warmię, Podlasie oraz do województw świętokrzyskiego i lubelskiego.

Historie, które łapią za serce

Podczas rozpakowywania prezentów 5-letni Bartuś, oprócz wymarzonego upominku (strój piłkarski, koniecznie z koszulką Kuby Błaszczykowskiego), znalazł też pościel w „Auta” i powiedział: - Mikołaj spełnił moje marzenia. Nawet te, o których jeszcze nikomu nie mówiłem!

Samotnie wychowujący dwie córki ojciec marzył o remoncie pokoju dziewczynek. Ich dom był w bardzo złym stanie. Gdy dowiedział się o tym darczyńca, postanowił zrobić remont całego piętra i kupić meble. Wartość jego zaangażowania sięgnęła 60 tys. zł!

Łódź. Darczyńcą jednej z rodzin był lekarz należący do Stowarzyszenia Lekarzy, który wraz z kolegami przygotował paczkę dla samotnego, niewidomego pana. Dodatkowo lekarze zagwarantowali mu pomoc medyczną, w tym operację oczu.

Darczyńca spełnił wielkie marzenie pani Wiesi, która samotnie wychowuje trójkę dzieci. Podarował jej piłę tarczową, dzięki której kobieta potnie zebrane przez siebie stosy starych desek i będzie mogła ogrzewać nimi dom przez całą zimę.

Paczkę dla pani Małgorzaty i jej córki przygotowało 250 strażaków ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej.

Pan Henryk ma 70 lat. Jego marzeniem było poznanie seniorki i zaproszenie jej na koncert kameralny. Nie spodziewał się, że Paczka załatwi mu „randkę w ciemno”. Wolontariusze umówili go z panią Elżbietą, która także jest w Paczce. Wspólny koncert już w czwartek! „Będę gotowy", zadeklarował pan Henryk.

W magazynie Paczki w Kłodzku wolontariusz oświadczył się wolontariuszce. To samo wydarzyło się w Lublinie. Obydwie dziewczyny powiedziały „tak”. Paczka naprawdę łączy!

Paczka a 500+

Wolontariusze w tym roku musieli zmienić metodologię poszukiwania potrzebujących ze względu na Program 500+. Do projektu zostało włączonych prawie dwa razy mniej rodzin wielodzietnych niż w roku poprzednim. - Dzięki temu mogliśmy szerzej docierać np. do osób starszych i samotnych. Wprowadziliśmy także nową kategorię: „Trudny start w samodzielność” i od tego roku docieramy ze wsparciem np. do absolwentów domu dziecka, czy domu samotnej matki - mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek. - Nowością w Paczce jest również to, że wolontariusze wrócą do rodzin potrzebujących po Nowym Roku, aby uczyć ich zaradności i przedsiębiorczości w życiu – dodał.

Jesteście wielcy

- Paczka pokazuje, że są ludzie, którym zależy na tym, żeby ten świat był inny. Żeby był oparty na ideałach. Żeby to był świat ludzi wrażliwych, delikatnych – mówi ks. Stryczek. – Takich, którzy się wspierają i chcą nawzajem się inspirować, pomagać sobie. Potrzebujemy Was, potrzebujemy siebie nawzajem. Dziękuję wszystkim wolontariuszom, darczyńcom, rodzinom, które zgodziły się przed nami otworzyć i wszystkim tym, którzy współtworzą z nami XVI edycję SZLACHETNEJ PACZKI. Jesteście wielcy! – podsumował ks. Stryczek.

Wciąż można pomóc

Na dołączenie do SZLACHETNEJ PACZKI nie jest za późno, na pomoc wciąż czekają dzieci – podopieczni AKADEMII PRZYSZŁOŚCI, siostrzanego projektu SZLACHETNEJ PACZKI. Więcej informacji na www.szlachetnapaczka.pl

Informacja prasowa

strategie
patronat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)