Notowania

28.09.2010 14:49

XXIII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie

Już 23. raz na mapie wydarzeń kulturalnych pojawi się Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, którego organizatorem jest Związek Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Inaugurację Festiwalu, wraz z pięcioma wystawami towarzyszącymi, zaplanowano na 15 września w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Podczas tej imprezy artystycznej odbywającej się, co dwa lata od 1962 roku, realizowana jest idea otwartego konkursu na aktualny obraz polskiego malarstwa, gromadząc prace kilkuset twórców.

Główna wystawa pokonkursowa znajdować się będzie w Zamku i oglądać ją będzie można do 31 października.

Wystawy towarzyszące Pawła Borcza, Jacka Sztuki, Tadeusza Wiktora, Katarzyny Szeszyckiej i członków jury znajdować się będą w galeriach: Piramida Książnicy Pomorskiej, Związku Polskich Artystów Plastyków Kierat 1, Radisson Blu Hotel, B & W i w Sali Kominkowej Obserwatorium Kultury Szczecin 2016.

Na tegoroczną edycję Festiwalu 342 twórców nadesłało 884 prace. Jury w składzie:

  1. Prof. Stanisław Baj – artysta malarz (Warszawa),
  1. Prof. Antoni Fałat – artysta malarz – przewodniczący (Warszawa),
  1. Ryszard Kiełtyka – artysta malarz (Szczecin),
  1. Prof. Stanisław Korytka – artysta malarz (Wrocław),
  1. Monika Nowakowska – historyk sztuki (Łódź),
  1. dr Daria Wasilewska – historyk i krytyk sztuki (Poznań).

zakwalifikowało do II etapu 136 prac 90 twórców. Spośród nich jurorzy wybiorą prace tych malarzy, którzy zostaną nagrodzeni.

Fundatorami nagród są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Szczecina, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Euroafrica Shipping Lines LTD., Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków, magazyn o sztuce „Artluk” i Sztuka.pl

Festiwal objęty jest Patronatem Honorowym na wszystkich poziomach instytucjonalnych – od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez patronat Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego po patronat Prezydenta Miasta Szczecina.

Otwarta formuła konkursu pozwala zaistnieć zarówno debiutantom, jak i artystom dojrzałym. Historia pokazała, że Festiwal trafnie odkrywa nowe talenty i pojawiające się trendy w polskim malarstwie współczesnym. Wielu laureatów osiągnęło wybitną pozycję artystyczną, a ich prace wystawiane i sprzedawane są w renomowanych galeriach i domach aukcyjnych w kraju oraz za granicą.

Alfred Lenica, Tadeusz Dominik, Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Antoni Fałat, Jan Tarasin to jedni z wielu uczestników szczecińskiego Festiwalu, którzy dzisiaj znajdują się w czołówce najwybitniejszych polskich artystów.

Tegoroczna edycja jest wydarzeniem wyjątkowym z kilku powodów. Nadesłano rekordową liczbę prac, a na wyróżnionych twórców czekają ciekawe nagrody: finansowe, możliwość udziału w plenerze festiwalowym, a także nagroda z akcentem morskim – kilkumiesięczny rejs na statku handlowym należącym do Euroafrica Shipping Lines Ltd.

Prestiżem, zasięgiem i blisko 50-letnią historią Festiwal osiągnął pozycję jednego z najpoważniejszych przeglądów sztuki wizualnej w Polsce, znakomicie promuje Szczecin, jako kandydata do Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a także stanowi potwierdzenie zasadności powołania do życia Akademii Sztuki w tym mieście.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz