Notowania

04.11.2008 11:44

Polski zegarek mechaniczny

Do tej pory, chcąc kupić dobry zegarek mechaniczny trzeba było szukać za granicą. „Kopalnią” zegarków jest od stuleci oczywiście Szwajcaria. Najbardziej znane i renomowane marki, cieszące się największym uznaniem na całym świecie, pochodzą z tego alpejskiego kraju. Również rynek niemiecki dostarcza od wielu lat świetnych czasomierzy mechanicznych, dorównujących precyzją i jakością szwajcarskim pierwowzorom.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Do tej pory, chcąc kupić dobry zegarek mechaniczny trzeba było szukać za granicą. ,,Kopalnią" zegarków jest od stuleci oczywiście Szwajcaria. Najbardziej znane i renomowane marki, cieszące się największym uznaniem na całym świecie, pochodzą z tego alpejskiego kraju. Również rynek niemiecki dostarcza od wielu lat świetnych czasomierzy mechanicznych, dorównujących precyzją i jakością szwajcarskim pierwowzorom. *
* Polacy, nie gęsi *Na rynku polskim od długiego czasu nikt nie podejmował się trudnej sztuki konstrukcji czasomierzy mechanicznych, choć specjalistów i u nas zawsze było wielu. Zegarmistrz Antoni Norbert Patek, jeden z założycieli słynnej szwajcarskiej manufaktury, produkującej do dziś jedne z najbardziej ekskluzywnych chronometrów, jest tego najlepszym przykładem. W latach 60-tych ubiegłego stulecia specjaliści w podwarszawskich Błoniach produkowali masowo zegarki oparte o rosyjską technologię. Po niespełna dekadzie, z nieznanych przyczyn, przerwano produkcję, a zakład skupił się na wytwarzaniu urządzeń do maszyn cyfrowych.

Tradycja zegarmistrzowska w Polsce jednak się odradza. Sytuacja zmienia się w nowym stuleciu, gdy mała zielonogórska manufaktura, w oparciu o zebrane doświadczenia i motywację, tworzy pierwsze trzy modele limitowanych zegarków mechanicznych (9 sztuk z każdego modelu). Zgodnie z motto producenta ,,Polska wizja i szwajcarska precyzja" czasomierze wyposażone są w szwajcarskie mechanizmy. Przy czym modele z naciągiem automatycznym są pierwszymi tego typu zegarkami ,,Made in Poland". Pierwsza kolekcja pojawiła się w roku 2007 i poświęcona była najważniejszym stolicom kraju. Stąd i nazwy modeli: Gnesna, Cracovia i Varsovia.

W lipcu tego roku POLPORA Manufaktura, bo o niej tu mowa, wprowadziła do sprzedaży czasomierze z nowej kolekcji ,,Impresje Jazzowe". Kolejne trzy limitowane zegarki oparte na mechanizmach nakręcanych ręcznie i z naciągiem automatycznym. Z każdego modelu wyprodukowano jedynie 19 sztuk. Każdy egzemplarz oznaczony został indywidualnym numerem. Jak przystało na kolekcję o tematyce muzycznej - poświęconą Polskiej Szkole Jazzu - zegarki noszą nazwy instrumentów muzycznych: Fortepian, Saksofon i Gitara.

Pierwsze dwa wyposażone zostały w szwajcarski mechanizm manualny ETA 6498-1, trzeci w kaliber automatyczny ETA 2824-2 (podobnie jak w pierwszej kolekcji). Starannie przygotowane cyferblaty, zdobione szlifami mechanizmy, niebieskie śruby, grawerowane dekle i koronki, niklowane i lakierowane wskazówki to tylko niektóre elementy, odróżniające tę kolekcję od zeszłorocznej. We wszystkich modelach zastosowano wysokiej jakości stal 316LS i odporne na zarysowania szkiełka szafirowe. Zadbano też o wodoszczelność czasomierzy, która wynosi we wszystkich modelach 5 atmosfer/50 metrów. W celu zapewnienia najwyższego komfortu podczas noszenia czasomierzy, została dobrana antyalergiczna skóra cielęca. Średnica zegarków to odpowiednio 42mm dla Fortepianu i Saksofonu oraz 38.5mm dla Gitary. Wszystkie zegarki objęte zostały 24-miesięczną gwarancją.

*Nowa kolekcja tuż tuż *Najprawdopodobniej w tym roku aktualna kolekcja rozszerzona zostanie o kolejne limitowane modele z naciągiem manulanym. Czasomierze bazować bądą ponownie na sprawdzonej szwajcarskiej technologii, która w ogóle umożliwia tworzenie zegarków. Bowiem wiedzę i umiejętności niezbędne do skonstruowania doskonałych mechanizmów posiadają wyłącznie wyspecjalizowane zakłady szwajcarskie. Możliwe, że i u nas kiedyś zostanie skonstruowany mechanizm, ale nie nastąpi to jednak szybko. Zapewne prędzej uda się dokonać modyfikacji gotowych elementów.

Polska Szkoła Jazzu

Tegoroczna kolekcja zainspirowana została działalnością polskich muzyków jazzowych
i związanym z nimi ruchem, znanym pod nazwą Polska Szkoła Jazzu. Fenomen ten rozwijał się w Polsce od lat 50-tych ostatniego wieku, skupiając muzyków uprawiających różne style jazzu. Zabroniony w latach komunizmu kierunek muzyczny, rozwinął skrzydła stając się autentycznym i prężnym zjawiskiem. Odciskając jednocześnie piętno na kolejnych pokoleniach jazzmanów.

Współpracujący ze sławami światowego jazzu artyści znad Wisły, sięgają po tradycyjne instrumenty muzyczne. Podczas licznych koncertów i festiwali potrafią za każdym razem na nowo zachwycić. Tchnąć życie i nakłonić swoje instrumenty do wydania dźwięków
o niezapominanym brzmieniu. Gdyby nie fortepian, saksofon czy gitara, zapewne ominęłaby nas możliwość i przyjemność wysłuchania utworów skomponowanych i wykonanych na najwyższym poziomie.

FORTEPIAN

Kaliber mechaniczny manualny ETA 6498-1, 17 kamieni
Szlif genewski, niebieskie wkręty, niklowane wskazówki
Przezroczysty i grawerowany dekiel
Wielokrotnie sygnowany logo
Średnica 42 mm, wysokość 10 mm

SAKSOFON

Kaliber mechaniczny manualny ETA 6498-1, 17 kamieni
Grawerowany dekiel z motywem jazzowym
Niebieskie wskazówki
Wielokrotnie sygnowany logo
Średnica 42 mm, wysokość 10 mm

GITARA

Kaliber mechaniczny automatyczny ETA 2824-2, 25 kamieni
Szlif ślimakowy, datownik, niklowane wskazówki luminova
Przezroczysty i grawerowany dekiel
Wielokrotnie sygnowany logo
Średnica 38.5 mm, wysokość 9.5 mm

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz