Notowania

10.02.2010 13:24

Kwartał spadku cen mieszkań

Indeks cen mieszkań opracowany przez Open Finance dla 16 największych polskich miast spadł w grudniu o 1 proc. Był to trzeci z rzędu spadek jego wartości. Waartość indeksu jest o 2,2 proc. niższa niż w grudniu 2008 r. i zarazem zaledwie o 1,4 proc. powyżej od najniższego poziomu, który indeks osiągnął w czerwcu minionego roku. Licząc od wartości maksymalnej – osiągniętej w lutym 2008 roku – wartość indeksu spadła o 11,6 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz

_ 11,6 procent poniżej rekordu z lutego 2008 roku _

Indeks obrazuje skalę zmian z ostatnich niespokojnych miesięcy na rynku nieruchomości. Możemy jednak odnotować, że po głębokim spadku w drugiej połowie poprzedniego roku, w 2009 r. ceny stabilizowały się na niższych poziomach.

W grudniu odnotowaliśmy mniejszą liczbę transakcji. Indeks opiera się na 2864 umowach kupna-sprzedaży mieszkań, podczas gdy w listopadzie było ich o blisko 90 więcej. Zmiana nie jest zbyt duża, a biorąc pod uwagę specyfikę miesiąca, znacznie krótszego z powodu przerw świątecznych, można wręcz powiedzieć, że liczba transakcji utrzymuje się na wysokim poziomie. Może to oczywiście być pochodną sytuacji w grupie Getin Noble Bank i nie musi odzwierciedlać sytuacji na całym rynku.

Zarejestrowana liczba transakcji jest dwukrotnie wyższa niż przed rokiem, co ilustruje przejście rynku finansowego od fazy ostrego załamania do stabilności.

W porównaniu do grudnia 2008 roku mediany cen mieszkań wzrosły w czterech miastach – Bydgoszczy, Krakowie, Szczecinie i Wrocławiu. Warto jednak pamiętać, że w kilku miastach to w końcówce minionego roku zanotowano najniższe ceny. Widoczny w nich wzrost w skali rocznej wynika więc z efektu niskiej bazy, a niekoniecznie z odwrócenia tendencji, na co wskazuje porównanie w ujęciu miesięcznym - w porównaniu do listopada ceny w Krakowie i Wrocławiu praktycznie się nie zmieniły. Licząc w porównaniu do poprzedniego miesiąca, mediana cen wzrosła w siedmiu miastach, a w dziewięciu spadła.

Na widoczną od kilku miesięcy stabilizację cen znaczący wpływ ma struktura transakcji. Kupujący chętniej wybierają mieszkania małe (średni metraż w branych pod uwagę przy tworzeniu indeksu transakcjach to 52-59 m kw. w zależności od miasta), których ceny są mniej podatne na wahania.

Również program Rodzina na Swoim, w ramach którego w 2009 roku zaciągnięto co siódmy kredyt hipoteczny, wpływa na większe zainteresowanie mniejszymi mieszkaniami, ponieważ rządową dopłatą są lokale nie większe niż 75 m kw.

Czynnikiem, który będzie wpływał na rynek jest jego sezonowość. Styczeń i luty zwykle przynoszą spadek liczby transakcji, jednak już od marca handel mieszkaniami zwykle znacząco się ożywia. Oczekujemy, że wiosną do sprzedaży trafi większa liczba nowych projektów deweloperskich, w których oferowane ceny mogą być nieco niższe od wyprzedawanych obecnie zapasów, co może wpłynąć na dalszy – choć płytki – spadek wartości naszego indeksu.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz