Notowania

10.06.2009 10:59

Spadek cen mieszkań przyspiesza

Ceny transakcyjne w największych miastach Polski spadały w lutym w tempie dwucyfrowym – wynika z zestawienia transakcji dokonanych przez klientów Open Finance.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ceny transakcyjne w największych miastach Polski spadały w lutym w tempie dwucyfrowym - wynika z zestawienia transakcji dokonanych przez klientów Open Finance.

Gdańsk, Kraków, Warszawa i Wrocław - w tych miastach spadek cen transakcyjnych przez ostatnich 12 miesięcy przekroczył 10 proc. Niespodzianką jest obecność w tym gronie Warszawy, która do tej pory wyraźnie ociągała się ze spadkiem cen. Statystyczny wzrost cen w Poznaniu wynika z mocnego spadku na tamtym rynku w lutym ubiegłego roku.

Mamy więc pierwsze potwierdzenie naszej hipotezy - od kilku miesięcy zakładaliśmy, że przyspieszenie spadków cen mieszkań będzie miało miejsce w I półroczu tego roku, kiedy sprzedający zaczną akceptować nową sytuację na rynku mieszkaniowym i zejdą z cenami. Warto odnotować, że taki stan rzeczy - w połączeniu z niższym oprocentowaniem kredytów - zachęcił kupujących do działania. Zanotowaliśmy bowiem większą liczbę transakcji w lutym niż w styczniu (który był z kolei lepszy od grudnia i listopada), ale naturalnie daleko jeszcze do takiego ruchu w biurach nieruchomości, jaki obserwowaliśmy choćby przed rokiem.

Komentarz

Oczekujemy utrzymania się obecnej tendencji - ceny mieszkań powinny pozostać na niższym poziomie niż przed rokiem, a główną przyczyną pozostaje oczekiwanie na dalszy spadek cen i niepewność co do perspektyw gospodarczych (i utrzymania miejsc pracy) wśród kupujących. Nie mniej trzeba odnotować pozytywną rolę spadku stóp procentowych w Polsce, która podniosła zdolność kredytową o ok. 20 proc. w ciągu ostatniego półrocza. Z drugiej strony kryzys finansowy i tak ogranicza liczbę kupujących do osób posiadających wkład własny lub wysokie dochody, zatem spadek oprocentowania kredytów nie jest jeszcze elementem decydującym o poprawie sytuacji na rynku nieruchomości.

Można się jej spodziewać (poprawy) w II półroczu, pod warunkiem, że kryzys będzie zmierzał ku końcowi. Wówczas przeświadczenie kupujących o własnej stabilnej sytuacji finansowej może przełożyć się na większe zainteresowanie kupnem mieszkań. Do tej pory brak przesłanek by spodziewać się poprawy na rynku mieszkań w Polsce.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz