Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ABC Data może zwiększyć dywidendę. Podtrzymuje progonzę na 2014 r.

0
Podziel się:

Za 2013 r. ABC Data przeznaczyła na dywidendę 45,7 mln zł, czyli 0,36 zł na jedną akcję.

Norbert Biedrzycki
Norbert Biedrzycki
bEEDyfUB

ABC Data, której skonsolidowany zysk netto po I połowie 2014 r. jest niższy rok do roku sygnalizuje, że może wypłacić wyższą dywidendę za 2014 r. niż za 2013 r. wskazując na dynamikę zysku jednostkowego. Spółka podtrzymuje prognozę finansową na 2014 r.

_ Nasz zysk jednostkowy, z którego wypłacana jest dywidenda rośnie, więc dywidenda też powinna rosnąć w zbliżony sposób _ - powiedział na konferencji prezes spółki Norbert Biedrzycki.

Za 2013 r. ABC Data przeznaczyła na dywidendę 45,7 mln zł, czyli 0,36 zł na jedną akcję. Na kwotę dywidendy składało się 36,3 mln zł zysku netto za 2013 rok, 1,4 mln zł kapitału zapasowego z zysku z lat ubiegłych oraz 8 mln zł kapitału rezerwowego.

bEEDyfUD

Po pierwszym półroczu 2014 r. jednostkowy zysk spółki jest na poziomie 28,79 mln zł wobec 17,1 mln zł przed rokiem.

W II kw. 2014 r. zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej spadł o 22 proc. 11,2 mln zł, zysk operacyjny wzrósł o 52,6 proc. do 21,9 mln zł, EBITDA wzrosła o 50,9 proc. do 22,5 mln zł, a przychody o 26,9 proc. do 1,39 mld zł.

Na wyniki grupy miało wpływ kilka zdarzeń jednorazowych. Wynik został obniżony o około 2,5 mln zł przez aktualizacje wyceny zapasów magazynowych, spółka utworzyła 5 mln zł odpisu na należności od klientów z Czech oraz rozpoznała około 3 mln zł odroczonego podatku dochodowego związanego z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych. Pozytywnie na wynik wpłynęło rozwiązanie ponad 8 mln zł rezerwy na opłaty na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi. W efekcie powyższego w pierwszym półroczy 2014

Ilona Weiss, wiceprezes spółki ds. finansowych poinformowała, że trwają rozmowy ws. odzyskania należności na które utworzono rezerwę i nie wykluczyła możliwości jej rozwiązania w kolejnych kwartałach. Zapewniła też, że szacowanie opłat na rzecz na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, nadal następuje w dość konserwatywny sposób.

bEEDyfUJ

Weiss poinformowała, że ujemny cash flow operacyjny w pierwszej połowie roku wynikał z wyższych stanów magazynowych i wzrostu kapitału obrotowego.

Cykl konwersji gotówki w pierwszej połowie 2014 r. skrócił się do 30,9 dni z 32,7 rok wcześniej. Cykl rotacji zobowiązań wzrósł do 27,2 z 25,6 dni. Zadłużenie na koniec półrocza było na poziomie 171,5 mln zł. Faktoring w II kw. był na poziomie około 100 mln zł.

_ W drugiej połowie roku przeciętny poziom rotacji gotówki będzie zapewne na podobnym poziomie, nie spodziewam się istotnej zmiany. Będziemy nadal pracować nad poprawą cyklu rotacji zobowiązań. Poziom zadłużenia na koniec III kw. powinien być wyższy, gdyż już teraz robimy zakupy na czwarty kwartał _ - powiedziała Weiss.

Poinformowała też, że koszty SG&A powinny być w kolejnych kwartałach zostać utrzymana na dotychczasowym poziomie.

bEEDyfUK

Prognoza ABC Data na 2014 r. zakłada, że skonsolidowane przychody ze sprzedaży grupy w 2014 r. wyniosą 5,76 mld zł, a skonsolidowana EBITDA 92,07 mln zł.

Po pierwszym półroczu realizacja prognozy wynosi odpowiednio: 44 proc. i 42 proc. planu rocznego.

_ Podtrzymujemy naszą prognozę na ten rok. Z jej wykonaniem przemawia m.in. działalność na nowych rynkach jak Rumunia i Niemcy, wzrost marży dzięki gamingowi i RTV/AGD, konsolidacja spółki iSource. Planujemy też rozwój na rynkach graniczących z Niemcami i Rumunią. Rozwijamy też automatyzację sprzedaży, co przekłada się na spadek kosztów sprzedaży _ - powiedział Biedrzycki.

_ Mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o wyniki, to idziemy zgodnie z naszym wewnętrznym budżetem, który jest oparty na realistycznych założeniach _ - dodał.

bEEDyfUL
bEEDyfVe
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)