Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Acciona Energia planuje ekologiczną inwestycję w Polsce

0
Podziel się:

-Lokalne władze podczas poprzedniej inwestycji były dla nas bardzo pomocne, dlatego tym razem wybór miejsca był dla nas oczywisty - przekonuje dyrektor zarządzający Acciona w Polsce, Andrzej Konarowski.

Andrzej Konarowski<br>Dyrektor zarządzający Acciona w Polsce
Andrzej Konarowski<br>Dyrektor zarządzający Acciona w Polsce (materiały prasowe Świeża Bazylia)
bEKwExFh

Acciona Energia, należąca do hiszpańskiej korporacji ACCIONA Group, wybuduje farmę wiatrową w gminie Poniec, pod Gostyniem, w województwie wielkopolskim. Będzie to trzecia tego typu inwestycja spółki w Polsce.

Farma Wiatrowa Poniec II (o mocy 30 megawatów) zostanie wybudowana w pobliżu farmy Krobia I, która powstała w 2013 roku (33 megawatów). - _ Lokalne władze podczas poprzedniej inwestycji były dla nas bardzo pomocne, dlatego tym razem wybór miejsca był dla nas oczywisty _ - przekonuje dyrektor zarządzający Acciona w Polsce, Andrzej Konarowski. Na razie nie udało się ustalić, kiedy dokładnie zostanie ona oddana do użytku oraz jaki będzie jej koszt.

Jednak jak wyliczył Ernst & Young, w „2011 roku średnie nakłady inwestycyjne na budowę lądowej farmy wiatrowej wyniosły około 6,6 mln złotych za 1 megawat mocy zainstalowanej. Głównym elementem nakładów był zakup i montaż wieży oraz turbiny (ok. 74 procent kosztów).

bEKwExFj

To już trzecia farma wiatrowa tej spółki w Polsce. Pierwsza, wybudowana w Golicach, w województwie lubuskim, została podłączona do sieci pod koniec 2011 roku. Jej moc wynosi 38 megawatów.

Powstanie kolejnej farmy wiatrowej wpisuje się w ambitne założenia Urzędu Regulacji Energetyki, według których _ potencjał dla rozwoju sektora w przyszłości wskazuje, że do 2020 r. teoretycznie mogłoby powstać łącznie około 11,5 gigawatów nowych mocy wytwórczych (z czego ok. 1,5 gigawatów morskich farm wiatrowych), przez co łączna moc zainstalowana farm wiatrowych mogłaby sięgnąć ok. 13 gigawatów _. Na razie jednak w Polsce działają 902 instalacje wiatrowe o łącznej mocy 3668,277 megawatów - wynika z danych URE.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKwExFK
business news
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)