Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Action rozważa rewizję prognoz na 2013 rok

0
Podziel się:

Wyniki finansowe spółki sugerują bardzo dynamiczny wzrost rentowności. Rośnie jednocześnie zadłużenie.

prezes Piotr Bieliński
prezes Piotr Bieliński (Agencja Martis CONSULTING)
bEshvDVN

Giełdowy dystrybutor sprzętu IT z optymizmem patrzy na wyniki za cały 2013 rok. Prezes Piotr Bieliński (na zdjęciu) zapowiada nawet podniesienie prognoz. Niepokoi jednak wzrost zadłużenia spółki. Rok do roku dług do spłaty w okresie 12 miesięcy wzrósł o ponad 8 mln zł.

Prezes zapowiedział, że pod koniec września może zwiększyć planowane na 2013 rok przychody ze sprzedaży i zysk. Według pierwotnych założeń przychody grupy miały wynieść 4, 22 mld zł, a zysk przekroczyć 54 mln zł, co stanowi wzrost rok do roku odpowiednio o 20 i 13,5 procent. Po pierwszym półroczu prognozy są wykonane w 51,7 procentach w przypadku zysku i w 50,2 procentach dla przychodów.

_ - Prognoza, tak jak wcześniej sygnalizowaliśmy, była konserwatywna i myślę, że z końcem miesiąca usiądziemy i zastanowimy się nad jej podniesieniem _ - powiedział Piotr Bieliński, prezes Action.

bEshvDVP

Wątpliwości może budzić jednak fakt tak odważnych planów skoro dotychczasowe prognozy są wypełnione niemal dokładnie w połowie. Money.pl próbowało rozwiać te wątpliwości. Jak podkreśliła Dominika Lenkowska-Piechocka reprezentująca spółkę: - _ Drugie półrocze jest zawsze lepsze w dystrybucji od pierwszego. Z kolei czwarty kwartał to najlepszy czas w całym roku. _

Cele mają zostać osiągnięte przede wszystkim dzięki dalszemu ukierunkowaniu polityki sprzedaży na rynki zagraniczne, w szczególności sprzedaży do _ dużych _ odbiorców. Obecnie najważniejszym kierunkiem jest rynek niemiecki. Ostatnio Action przejęło tamtejszą spółkę Devil. To czwarta pod względem rozpoznawalności marka wśród dystrybutorów IT. _ - Cel na ten rok dla Devila to około 60 mln euro przychodów, przy rentowności podobnej do naszej _ - zapowiada prezes.

Spółka myśli też o innych krajach._ - W ciągu roku lub dwóch pojawimy się na kolejnych rynkach _ - powiedział Bieliński. - _ Mamy dwa nowe, bardzo ciekawe tematy, które mogą przynieść nam kilka mln zł zysku i pochwalimy się nimi w ciągu około pół roku _ - dodał. Jedyne co udało się nam dowiedzieć, to to że celem jest Europa. Devil rozwija kontakty handlowe we Włoszech, Austrii, Francji i Skandynawii i być może te same kierunki obierze też Action.

Choć z pozoru sytuacja finansowa wygląda bardzo dobrze, to jednak z miesiąca na miesiąc wyraźnie rośnie zadłużenie spółki. Rok do roku dług krótkoterminowy wzrósł z 636 mln zł do 644 mln zł.

bEshvDVV

Większą dbałość o wydawanie pieniędzy widać też po rezygnacji ze sponsorowania klubu piłkarskiego Legii Warszawa, co do tej pory kosztowało spółkę około 4 mln zł rocznie. Action nie wyklucza jednocześnie innego projektu_ . - Rozmawiamy z jednym dużym partnerem z Europy, który robi około 1 mld zł przychodów z klientami detalicznymi i przy tej okazji moglibyśmy wejść w sponsoring, ale mówimy o mniejszych kwotach niż w przypadku Legii _ - zapewnia Bieliński.

Czytaj więcej w Money.pl
Desksoft i Action mają umowę z ZUS Sprzęt, licencje i nośniki oprogramowania mają zostać dostarczone w terminie do 4 tygodni od daty zawarcia umowy.
Action ma zgodę na przejęcie spółki Devil Spółka ma objąć 1,6 mln udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym nowo powstałej firmy.
bEshvDWq
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)