Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
act
04.09.2013 16:00

Action rozważa rewizję prognoz na 2013 rok

Wyniki finansowe spółki sugerują bardzo dynamiczny wzrost rentowności. Rośnie jednocześnie zadłużenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agencja Martis CONSULTING)
prezes Piotr Bieliński

Giełdowy dystrybutor sprzętu IT z optymizmem patrzy na wyniki za cały 2013 rok. Prezes Piotr Bieliński (na zdjęciu) zapowiada nawet podniesienie prognoz. Niepokoi jednak wzrost zadłużenia spółki. Rok do roku dług do spłaty w okresie 12 miesięcy wzrósł o ponad 8 mln zł.

Prezes zapowiedział, że pod koniec września może zwiększyć planowane na 2013 rok przychody ze sprzedaży i zysk. Według pierwotnych założeń przychody grupy miały wynieść 4, 22 mld zł, a zysk przekroczyć 54 mln zł, co stanowi wzrost rok do roku odpowiednio o 20 i 13,5 procent. Po pierwszym półroczu prognozy są wykonane w 51,7 procentach w przypadku zysku i w 50,2 procentach dla przychodów.

_ - Prognoza, tak jak wcześniej sygnalizowaliśmy, była konserwatywna i myślę, że z końcem miesiąca usiądziemy i zastanowimy się nad jej podniesieniem _ - powiedział Piotr Bieliński, prezes Action.

Wątpliwości może budzić jednak fakt tak odważnych planów skoro dotychczasowe prognozy są wypełnione niemal dokładnie w połowie. Money.pl próbowało rozwiać te wątpliwości. Jak podkreśliła Dominika Lenkowska-Piechocka reprezentująca spółkę: - _ Drugie półrocze jest zawsze lepsze w dystrybucji od pierwszego. Z kolei czwarty kwartał to najlepszy czas w całym roku. _

Cele mają zostać osiągnięte przede wszystkim dzięki dalszemu ukierunkowaniu polityki sprzedaży na rynki zagraniczne, w szczególności sprzedaży do _ dużych _ odbiorców. Obecnie najważniejszym kierunkiem jest rynek niemiecki. Ostatnio Action przejęło tamtejszą spółkę Devil. To czwarta pod względem rozpoznawalności marka wśród dystrybutorów IT. _ - Cel na ten rok dla Devila to około 60 mln euro przychodów, przy rentowności podobnej do naszej _ - zapowiada prezes.

Spółka myśli też o innych krajach._ - W ciągu roku lub dwóch pojawimy się na kolejnych rynkach _ - powiedział Bieliński. - _ Mamy dwa nowe, bardzo ciekawe tematy, które mogą przynieść nam kilka mln zł zysku i pochwalimy się nimi w ciągu około pół roku _ - dodał. Jedyne co udało się nam dowiedzieć, to to że celem jest Europa. Devil rozwija kontakty handlowe we Włoszech, Austrii, Francji i Skandynawii i być może te same kierunki obierze też Action.

Choć z pozoru sytuacja finansowa wygląda bardzo dobrze, to jednak z miesiąca na miesiąc wyraźnie rośnie zadłużenie spółki. Rok do roku dług krótkoterminowy wzrósł z 636 mln zł do 644 mln zł.

Większą dbałość o wydawanie pieniędzy widać też po rezygnacji ze sponsorowania klubu piłkarskiego Legii Warszawa, co do tej pory kosztowało spółkę około 4 mln zł rocznie. Action nie wyklucza jednocześnie innego projektu_ . - Rozmawiamy z jednym dużym partnerem z Europy, który robi około 1 mld zł przychodów z klientami detalicznymi i przy tej okazji moglibyśmy wejść w sponsoring, ale mówimy o mniejszych kwotach niż w przypadku Legii _ - zapewnia Bieliński.

Czytaj więcej w Money.pl
Desksoft i Action mają umowę z ZUS Sprzęt, licencje i nośniki oprogramowania mają zostać dostarczone w terminie do 4 tygodni od daty zawarcia umowy.
Action ma zgodę na przejęcie spółki Devil Spółka ma objąć 1,6 mln udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym nowo powstałej firmy.
Tagi: act, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz