Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Agencja Fitch negatywnie ocenia Koleje Mazowieckie

0
Podziel się:

Rating firmy został utrzymany na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Artur Radwan, prezes Kolei Mazowieckich
Artur Radwan, prezes Kolei Mazowieckich (Koleje Mazowieckie mat.pras.)
bETthEFx

Fitch utrzymał rating spółki Koleje Mazowieckie zarządzanej przez Artura Radwana (na zdjęciu) na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Aktualna ocena to BBB- (w walucie obcej). Jak wskazuje agencja, jest to efektem obniżenia oceny województwa Mazowieckiego, które jest jedynym właścicielem podmiotu.

Agencja utrzymała również rating BBB- obligacji przewoźnika na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Ich łączna kwota to 100 mln euro, a termin zapadalności 2016 rok.

Działanie agencji Fitch było następstwem obniżenia ratingów województwa Mazowieckiego (z BBB+ do BBB z perspektywą negatywną). Powodem są słabe wyniki budżetowe województwa oraz trudna sytuacja płynnościowa i wysokie zadłużenie. Województwo Mazowieckie jest jedynym właścicielem spółki.

bETthEFz

W uzasadnieniu agencja podkreśla relacje województwa ze spółką transportową. Agencja spodziewa się, że zależność spółki od właściciela pozostanie duża w długim okresie, co uwarunkowane jest długoterminowymi umowami pomiędzy dwoma podmiotami. W 2013 roku województwo przekazało spółce 242 mln złotych, które stanowiły 41 procent przychodów spółki. W 2014 roku samorząd planuje przekazać Kolejom Mazowieckim 255 mln złotych. Zdaniem Fitch to silne powiązanie finansowe będzie utrzymane w przyszłości, mimo dokonanej w 2014 roku podwyżce cen biletów, jak również dalszych planowanych przez spółkę podwyżek cen biletów oraz zakładanego wzrostu liczby pasażerów do 2015 roku.

Analitycy podkreślają, że zdolność województwa do udzielenia dodatkowego wsparcia spółce obniżyła się. Może ono być potrzebne w przypadku, gdy spółce nie uda się znacząco zmniejszyć ryzyka związane z obligacjami na kwotę 100 mln euro zapadających w marcu 2016 roku. Koleje Mazowieckie mogą mieć również problem z pozyskaniem długoterminowego finansowania dla programu inwestycyjnego.

Czytaj więcej w Money.pl

bETthEGa
business news
manager
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)