Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aktywa pod zarządzeniem Quercusa spadają. Będzie łatwiej?

0
Podziel się:

Spadek aktywów pod zarządzaniem o sto milionów złotych to z jednej strony efekt pogorszenia rynkowych wycen, a z drugiej sprzedaży jednostek przez klientów.

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI
Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI (Quercus TFI S.A.)

Wartość aktywów pod zarządzaniem Quercus TFI na koniec kwietnia wyniosła 4,029 miliarda złotych, podała spółka w komunikacie. Suma nieznacznie spadła - pod koniec marca było to 4,129 miliarda złotych.

Najwięcej ulokowane jest w dziewięciu subfunduszach Quercus Parasolowego, ponad 3,555 miliarda złotych. Pozostała kwota rozdysponowana jest w funduszach zamkniętych: 146 milionów w Absolute Return, 237,8 miliona w Absolutnego Zwrotu, 27 milionów w Acer Aggressive oraz 62,6 miliona złotych w ramach usługi asset management.

Spadek aktywów pod zarządzaniem o sto milionów złotych to z jednej strony efekt pogorszenia rynkowych wycen, a z drugiej sprzedaży jednostek przez klientów. _ - Co do wyników sprzedażowych, nadal notowaliśmy odkupienia netto, ale ich skala była znacznie mniejsza niż w marcu i wyniosła około 60 milionów złotych - _ powiedział cytowany w komunikacie prasowym komentuje Paweł Cichoń, wiceprezes zarządu spółki.

Aktywa pod zarządzaniem spółki Quercus spadają od trzech miesięcy - na koniec lutego było to 4,392 miliarda złotych. Niemniej od trzech lat ich wartość niemal nieprzerwanie rośnie - na koniec 2011 roku, w którym spółka przeszła z NewConnect na rynek regulowany, było to około 1,5 miliarda złotych.

Spadek aktywów pod zarządzaniem to nie zawsze zła wiadomość. _ - Im bardziej rosną aktywa pod zarządzaniem, tym trudniej osiągać wysokie stopy zwrotu. Mamy już 4 miliardy złotych i z pewnością łatwo już nie jest - _ powiedział w rozmowie z *Money.pl *Sebastian Buczek, szef Quercus TFI. Skąd ta zależność? Chodzi przede wszystkim o możliwość szybkiego i bezstratnego wyjścia z inwestycji. O wiele łatwiej to zrobić z mniejszym kapitałem.

Stopy zwrotu osiągane przez większość funduszy Quercusa w ciągu ostatnich trzech lat były wyższe od rynkowych. W historii polskiej giełdy zdarzali się geniusze jednego, dwóch czy trzech sezonów. Ale w końcu dobra passa zawsze się odwracała. Patrząc na obecną sytuację na rynku, rekord będzie trudny do powtórzenia.

_ - Z reguły stawiamy bowiem na spółki średnie i małe, a one ostatnio nie cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Po pierwsze, to efekt polityki inwestycyjnej OFE, które przerzucają się na akcje zagranicznych firm. Po drugie, ze względu na sytuację za naszą wschodnią granicą. Gros z małych i średnich eksportuje na Rosję, Ukrainę i inne rynki wschodnie, a więc konflikt niekorzystnie wpływa na ich wyceny. W 2013 było dużo prościej, wystarczyło kupić walory w styczniu i trzymać je do końca roku - _ dodaje Sebastian Buczek.

fundusze
business news
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)