Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Alibaba podnosi cenę. To będzie największy debiut w historii?

0
Podziel się

Chiński gigant spróbuje pozyskać z rynku ponad 22 miliardy dolarów.

Jack Ma, prezes Alibaby
Jack Ma, prezes Alibaby (Natalie Behring / Wikimedia (CC-BY-SA-3.0))
bErxZRPF

Ogromne zainteresowanie debiutem Alibaby wśród inwestorów sprawiło, że zarząd chińskiego giganta internetowego zdecydował się podwyższyć cenę oferowanych akcji. Wiele wskazuje, że będzie to największe IPO w historii rynków kapitałowych. Alibaba wejdzie na nowojorską giełdę najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu.

Pierwotnie cena akcji miała się wahać od 60 do 66 dolarów. Wczoraj zarząd podniósł górne widełki do 68 dolarów i wiele wskazuje, że to nie koniec. Ostateczna wartość papierów może zamknąć się w kwocie nawet 70 dolarów, podaje Bloomberg powołując się na anonimowe źródło.

Jeśli wiadomość okaże się prawdziwa, wielkość oferty może przekroczyć 22,4 mld dolarów, dzięki czemu debiut Alibaby stanie się największym IPO w historii. Jak do tej pory palma pierwszeństwa należała do Agricultural Bank of China, który w 2010 roku zebrał z rynku 22,1 mld dolarów.

bErxZRPH

Ile warta jest cała firma? Przy wycenie na poziomie 70 dolarów za walor, kapitalizacja wyniesie około 167 miliardów dolarów, co stawi Alibabę w pierwszej piątce największych przedsiębiorstw na świecie, oczko przed Microsoftem. Największą rynkową wycenę ma amerykański Apple, wynika z raportu PwC _ The 20 Global Top 100 companies _ - pod koniec marca było to niemal 470 miliardów dolarów. W pierwszej piątce tego zestawienia znalazły się również Google (409 mld), Wells Fargo (244 mld) i Microsoft (155 mld dolarów).

Alibaba to firma działająca na rynku e-commerce, jest chińskim odpowiednikiem amerykańskiego eBaya. Powstała w 1999 roku, założona przez byłego nauczyciela języka angielskiego Jacka Ma. Przychody spółki w ubiegłym roku zamknęły się w kwocie 5,7 miliarda dolarów, co dało jej 80-proc. udział rynku e-handlu Państwa Środka.

Czytaj więcej w Money.pl

bErxZRQi
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)