Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Alior Bank ujawnia nowe usługi dla klientów

0
Podziel się:

W pierwszym kwartale zysk banku był o ponad połowę wyższy niż przed rokiem.

Alior Bank ujawnia nowe usługi dla klientów
(Andrzej Stawinski/REPORTER)
bECFVaMl

Skonsolidowany zysk netto Alior Banku w I kwartale 2014 r. przekroczył 68 mln zł i było ponad 53 proc. wyższy w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Wojciech Sobieraj, prezes Zarządu Alior Bank S.A. spodziewa się dalsze poprawy:_ już pod koniec maja zaoferujemy klientom nowe konto osobiste oraz nową pożyczkę gotówkową _.

W pierwszych trzech miesiącach br. Alior Bank wypracował ponad 417 mln zł przychodów netto z działalności operacyjnej, w tym 271 mln zł z tytułu odsetek i prawie 84 mln zł z tytułu opłat i prowizji. Oznacza to wzrost przychodów o 27 proc. w porównaniu do I kwartału 2013 r. Na koniec marca 2014 r. łączna wartość kredytów udzielonych klientom przez Alior Bank wyniosła 20,9 mld zł, a wartość zgromadzonych depozytów 21,9 mld zł.

To odpowiednio 34 proc. i 27 proc. więcej, niż w porównywalnym okresie rok wcześniej. Współczynnik kredytów do depozytów ukształtował się na poziomie nieco poniżej 96 proc. Alior Bank systematycznie poprawia efektywność kosztową, jednocześnie zwieszając skalę prowadzonej działalności. Współczynnik kosztów do dochodów (C/I) w I kwartale 2014 r. zmniejszył się o 8,7 p.p., w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, i wyniósł 51,5 proc. Co więcej, bank utrzymuje korzystne proporcje dynamiki wzrostu przychodów - 27,1 proc. względem wzrostu kosztów - 8,7 proc. Współczynnik wypłacalności Alior Banku (CAR) pozostaje na stabilnym poziomie 12,4 proc., natomiast kapitałowy współczynnik Tier 1 osiągnął poziom 10,8 proc.

bECFVaMn

Nowe konto i pożyczki

W kolejnych kwartałach przedstawiciele banku zapowiadają kontynuację dynamicznych wzrostów.

_ - Z satysfakcją obserwujemy ożywienie gospodarcze w kraju, które przyczynia się do zwiększania wydatków konsumenckich oraz wzrostu inwestycji w sektorze przedsiębiorstw - _ mówi Wojciech Sobieraj, prezes Zarządu Alior Bank S.A._ Chcąc aktywnie wspierać finansowanie rozwoju firm poszerzyliśmy portfolio produktów kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, wprowadziliśmy m.in. kredyt dla _
_ start-upów z gwarancją EFI. Już pod koniec maja zaoferujemy klientom nowe konto osobiste oraz pożyczkę gotówkową - _dodaje prezes banku.

Całkowite dochody Alior Banku z działalności operacyjnej osiągnęły po I kwartale 2014 r. ponad 417 mln zł, tj. o 27 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W wyniku stale rosnącego wolumenu udzielonych kredytów i pożyczek, wynik odsetkowy zwiększył się o 22 proc. do ponad 271 mln zł. Wynik z tytułu opłat i prowizji wzrósł o ponad 50 proc. i wyniósł prawie 84 mln zł.

bECFVaMt

W I kwartale 2014 r. bank zwiększył przychody przy jednoczesnym ograniczeniu dynamiki wzrostu kosztów. Współczynnik C/I w raportowanym okresie ukształtował się na poziomie 51,5 proc. i w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, zmniejszył się o 8,7 p.p.

Z kredytami też lepiej

Wartość kredytów udzielonych klientom przez Alior Bank wzrosła o 34 proc. r/r osiągając poziom 20,9 mld zł na koniec I kwartału 2014 r. W tym samym okresie saldo środków pozyskanych z depozytów klientów wyniosło 21,9 mld zł, czyli o 27 proc. więcej, niż rok wcześniej. W I kwartale 2014 r. udziały Alior Banku
zarówno w rynku kredytów jak i depozytów wyniosły 2,6 proc. Tym samym, bank podtrzymuje plany zdobycia do 2016 r. 4 proc. udziału w polskim rynku bankowym.

Bank utrzymał dynamiczne tempo pozyskiwania nowych klientów. Z jego produktów i usług pod koniec I kwartału 2014 r. korzystało już blisko 2 234 tys. klientów (o ponad 640 tys. więcej niż rok wcześniej), z czego ponad 2,1 mln stanowili klienci indywidualni, a 119 tys. klienci biznesowi.

bECFVaMu

Na początku maja 2014 r. ruszył wspólny projekt Alior Banku i T-Mobile Polska, oferujący klientom innowacyjne rozwiązania bankowe, telekomunikacyjne oraz mobilne. W pierwszym etapie współpracy, w ofercie nowej marki T-Mobile Usługi Bankowe znalazły się między innymi konto osobiste, karty debetowe, kredytowe oraz NFC, skierowane zarówno do obecnych jak i nowych klientów banku i operatora usług telekomunikacyjnych. W dalszej kolejności klientom zostaną udostępnione między innymi dedykowane produkty dla sektora MSP oraz rozbudowana usługa MyWallet.

Czytaj więcej w Money.pl

bECFVaMO
alior bank
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)