Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Alumetal zbuduje fabrykę na Węgrzech. Słabe wyniki kwartalne

0
Podziel się:

Uruchomienie nowego zakładu planowane jest na czwarty kwartał 2016 r.

Alumetal zbuduje fabrykę na Węgrzech. Słabe wyniki kwartalne
(Jakub Orzechowski/Reporter)
bEISEWcB

Alumetal finalizuje rozmowy z rządem węgierskim i przygotowania do budowy zakładu w tym kraju. Prace budowlane mogą się rozpocząć pod koniec III kwartału br., poinformował prezes spółki Szymon Adamczyk.

Spółka złożyła w marcu wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego (IPPC) dla inwestycji. Decyzji w tej sprawie spodziewa się jeszcze w maju, po czym złoży wniosek o pozwolenie na budowę.

- Na przełomie maja i czerwca chcemy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Jest procedura, pozwolenie musi się uprawomocnić, w III kwartale wydaje się to realne - powiedział Adamczyk na konferencji prasowej.

bEISEWcD

Alumetal finalizuje prace nad umową z rządem węgierskim w sprawie dotacji dla tej inwestycji, w postaci gotówkowej i zwolnienia z CIT.

- Zakładamy, że w II kwartale umowa z rządem na tę dotację będzie podpisana - powiedział prezes.

Spółka podpisała już część umów na dostawę maszyn i urządzeń dla mającego powstać zakładu.

- W najbliższych tygodniach będziemy chcieli rozpocząć procedurę wyboru generalnego wykonawcy na realizację tej inwestycji - dodał Adamczyk.

bEISEWcJ

Realizowana obecnie przez Alumetal inwestycja budowy zakładu produkcyjnego na Węgrzech finansowana będzie z dotacji rządu węgierskiego (maksymalnie 35% kwoty inwestycji), środków własnych i kredytu inwestycyjnego. Całkowity koszt inwestycji to 120 mln zł.

Uruchomienie nowego zakładu planowane jest na IV kwartał 2016 r.

Gorszy pierwszy kwartał się nie powtórzy

Po gorszych od oczekiwań wynikach finansowych I kw. 2015 r. Alumetal oczekuje wyraźnej poprawy w kolejnych kwartałach, poinformował prezes Szymon Adamczyk.

- Patrzymy mocno optymistycznie na cały rok 2015. Popyt na stopy aluminium jest na tyle duży, że powinniśmy ten "stracony kwartał" odrobić w kolejnych okresach - powiedział Adamczyk.

bEISEWcK

Wskazał, że na wyniki I kwartału negatywnie wpłynęła zmienność, przede wszystkim na rynku cen stopów i cen złomów, ale również zmienność kwotowa aluminium i zmienność kursów walut. Spółka oczekuje, że zaobserwowany w marcu i kwietniu wzrost marży benchmarkowej korzystnie wpłynie na jej wyniki w kolejnych okresach.

Zapytany o wzrost zysku netto w 2015 r., prezes wskazał na warunek uruchomienia programu motywacyjnego, jakim jest wzrost zysku netto i EBITDA o 12,5 proc.

- My wierzymy w to, bo widzimy, jak się rynek rozwija, że to jest do osiągnięcia - powiedział.

Alumetal odnotował w I kw. 2015 r. 9,82 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2015 r. wobec 17,2 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach w wysokości 385,38 mln zł w I kw. 2015 r. wobec 311,39 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny spadł do 14,36 mln zł wobec 18,01 mln zł zysku rok wcześniej, a EBITDA obniżyła się do 19,23 mln zł w porównaniu z 22,83 mln zł rok wcześniej.

bEISEWcL

Notowania tygodniowe akcji Alumetal

Grupa kapitałowa Alumetal działa w przemyśle odlewniczym i hutniczym w zakresie produkcji wtórnego aluminium, tj. wytwarzania aluminiowych stopów odlewniczych oraz stopów wstępnych ze złomu aluminiowego. Grupa Alumetal zajmuje w tej dziedzinie pozycję krajowego lidera oraz jest czwartym największym wytwórcą wtórnych stopów aluminium w Europie. Spółka jest notowana na GPW od lipca 2014 r.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEISEWde
business news
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)