Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ambitne plany PKP Cargo uderzą w przyszłą dywidendę?

0
Podziel się:

- Aby sfinansować potencjalne akwizycje możemy zdecydować się na emisję obligacji. Na pewno wykluczamy emisje akcji - deklaruje Adam Purwin, prezes PKP Cargo.

Ambitne plany PKP Cargo uderzą w przyszłą dywidendę?
(PKP Cargo)

_ - Aby sfinansować potencjalne akwizycje możemy zdecydować się na emisję obligacji. Na pewno wykluczamy emisje akcji _ - deklaruje Adam Purwin, prezes PKP Cargo. - _ Dobrą okazją do takiego kroku byłoby zrealizowanie któregoś z rozpatrywanych przejęć _ - dodaje.

- _ Podpisaliśmy właśnie list intencyjny w sprawie możliwego zakupu stu procent udziałów w spółce CTL Logistics, działającej w Polsce i Niemczech. Mamy wyłączność negocjacyjną na zakup czeskiej spółki przewozowej AWT, jednego z największych prywatnych przewoźników w Europie. Planujemy objęcie do 50 procent udziałów w spółce Pol-Miedź Trans _ - punktuje potencjalne cele w rozmowie z Money.pl prezes PKP Cargo.

Mimo tego, spółka nie zamierza rezygnować z wypłaty dywidendy. - _ Jeżeli chodzi o przyszły rok, nie zakładam zmiany polityki dywidendowej. Będę proponował to, co zostało zapisane w prospekcie emisyjnym _- zadeklarował Adam Purwin. W dokumencie transportowa spółka zadeklarowała wypłaty na poziomie do 50 procent zysku netto.

W tym roku w formie dywidendy PKP Cargo wypłaciło 137,5 miliona złotych, czyli ponad 100 milionów złotych więcej niż rekomendował zarząd spółki (32,7 miliona złotych). _ - Wynik był obciążony zdarzeniem jednorazowym, a akcjonariusze uznali, że bez niego zysk byłby wyższy. Na tej podstawie skalkulowali inną dywidendę _ - tłumaczy prezes.

Purwin zapewnia jednak, że tak znaczący wypływ gotówki z firmy nie uderzył w jej kondycję: - _ Sytuacja finansowa spółki jest bardzo dobra. Potrzeby taborowe są zabezpieczone, miedzy innymi dzięki finansowaniu pozyskanemu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i kredytowi z BGK na ponad 515 milionów złotych _.

W pierwszym półroczu tego roku spółka zarobiła 126,74 miliona złotych, podczas gdy rok wcześniej zanotowała wynik na poziomie 76,41 miliona złotych. PKP Cargo to największy gracz na rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce (ma w nim ponad 50 procent udziałów) oraz drugi przewoźnik w Unii Europejskiej. Spółka w październiku 2013 roku zadebiutowała na warszawskiej giełdzie.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)