Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
amb
09.09.2014 08:40

Ambra podaje wyniki. Tyle zarobił producent cydru

- Mieliśmy do czynienia ze spowolnieniem wzrostu rynku wina do 2,7 proc. - mówi szef spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AMBRA S.A.)

O 1,5 proc. niższe przychody, o około 5 proc. niższy zysk operacyjny, ale o ponad 57 procent wyższy zysk netto zanotował producent wina Ambra w roku obrotowym 2013/2014.

Przychody ze sprzedaży grupy zamknęły się na poziomie ponad 418 milionów złotych, EBIT spadł do 30,1 miliona złotych zaś wynik netto wzrósł do 30,1 miliona złotych, czytamy w opublikowanym dzisiaj sprawozdaniu. Spółka podała, że wynik netto całego roku był między innymi efektem jednorazowego ujęcia aktywów na podatek odroczony w kwocie 9,5 mln zł.

Spółka tłumaczy, że spadek obrotów to wynik niższej sprzedaży eksportowej, głównie do Rosji oraz niższej sprzedaży w segmencie droższych win do gastronomii i na rynek czeski. Lepiej spisywał się za to podstawowy kanał dystrybucji Ambry, czyli rynek sklepów spożywczych w Polsce, który wzrósł o 1,8 proc. Spółka w ciągu 12 miesięcy sprzedała 60,3 miliona butelek 0,75l, podczas gdy poprzednio było to 61,4 miliona butelek.

_ - Mieliśmy do czynienia ze spowolnieniem wzrostu rynku wina do 2,7 proc., czyli znacznie poniżej wieloletniej dynamiki wzrostu konsumpcji wina w Polsce. Nie przewidujemy znaczącej poprawy dynamiki trendu w najbliższym okresie - _ mówi cytowany w komunikacie prasowym Robert Ogór, prezes spółki.

Spadek wyniku operacyjnego jest z kolei efektem wyższych niż w ubiegłych latach kosztów zakupu wina. Spółka podaje również, że negatywny wpływ miały koszty związane z rozwojem marki Cydr Lubelski. Sprzedaż nowego produktu równocześnie dynamicznie rosła i przekroczyła w całym roku 10 milionów złotych.

_ - Wydatki wprawdzie istotnie obciążyły nasze zyski w minionym roku obrotowym, ale dzięki nim osiągnęliśmy pozycję zdecydowanego lidera na nowym rynku cydru. W bieżącym roku obrotowym planujemy 2-3 krotnie zwiększyć sprzedaż Cydru Lubelskiego. W perspektywie kolejnych lat powinien znacząco wpłynąć na zwiększenie naszych zysków - _ oczekuje Robert Ogór.

Notowania Ambry od początku roku

Firma planuje podzielić się z inwestorami dywidendą. Zarząd proponuje wypłatę 45 groszy na akcję, czyli ponad 11 milionów złotych, co da stopę na poziomie blisko 5 procent. Rok wcześniej spółka wypłaciła 10,84 miliona złotych, czyli 43 gorsze na akcję.

Tagi: amb, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz