Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Analitycy zalecają kupowanie akcji Bogdanki

0
Podziel się:

Chwalą między innymi rosnącą stopę dywidendy ze spółki i perspektywy na nowe źródła złóż surowców.

Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki
Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki (materiały prasowe)
bEKpbrTV

Dom Maklerski PKO BP podtrzymał rekomendację "kupuj" dla Bogdanki, wyznaczając cenę docelową dla akcji spółki na 134 zł.

Raport wydano przy kursie 115,8 zł. W czwartek na zamknięciu sesji za akcje firmy płacono 112,4 zł. Analitycy oceniają, że cena węgla znalazła swoje dno i powoli powinna się poprawiać. Ich zdaniem ceny powinny być płaskie w 2015 roku, a w 2016 roku powinny zanotować powolną poprawę.

- _ Dodatkowym plusem jest rosnąca stopa dywidendy (z 5 proc. do 10 proc. w 2-3 lata) i szansa na pozyskanie nowych koncesji _ - napisano w raporcie.

bEKpbrTX

Sprawdź notowania Bogdanki w ostatnich 3 miesiącach

O rozwoju, kolejnych inwestycjach i sytuacji na rynku Money.pl rozmawiał ze Zbigniewem Stopą, prezesem Bogdanki. Prezes wyraził nadzieję, że część niezbędnych pozwoleń spółka otrzyma jeszcze w tym roku. - _ Jeśli chodzi o koncesję na wydobycie obszarów położonych na południowy-wschód od obecnie eksploatowanych złóż, to czekamy na decyzję resortu środowiska, mamy nadzieję, że zostanie ona podjęta w najbliższym czasie. Podobnie jest w przypadku koncesji na rozpoznanie złoża w pobliżu Ostrowa i Orzechowa. Spodziewamy się odpowiedzi jeszcze w tym roku _ - zdradzał Zbigniew Stopa.

Otrzymanie pozwoleń ministerstwa istotnie zwiększy zasoby złóż Bogdanki._ - Po uzyskaniu koncesji nasze zasoby operatywne, czyli realnie przeznaczone do wydobycia, mogą wzrosnąć do ponad 400 milionów ton, wobec około 240 mln ton obecnie, a żywotność kopalni wydłużyłaby się do 2050 roku. _

Dotarcie do złóż wymaga późniejszej budowy odpowiedniej infrastruktury i szybów. - _ Nakłady na uruchomienie szybu i infrastrukturę to kilkaset milionów złotych _ - tłumaczył prezes Bogdanki.

bEKpbrUd

Prezes zdradził również, że zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy. Według informacji, które napłynęły po Walnym Zgromadzeniu notowanej w indeksie WIG20 spółki, akcjonariusze podzielą między siebie 197,3 miliona złotych z zysku, który wyniósł 326,5 miliona złotych. Ta suma daje 5,8 złotego na akcję wobec kwoty w wysokości 5,06 złotego przed rokiem.

Niedawno spółka przekazała informację, że dniem dywidendy ma być 11 września, a zostanie ona wypłacona akcjonariuszom 2 października.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKpbrUy
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)