Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ArcelorMittal Poland ma nadzieję, że w poniedziałek JSW wznowi dostawy

0
Podziel się:

Polska spółka hutnicza, należąca do największego na świecie producenta stali, już teraz alarmuje o kończących się zapasach.

Sanjay Samaddar, prezes zarządu spółki
Sanjay Samaddar, prezes zarządu spółki (ArcelorMittal Poland)

Przedstawiciele hutniczego koncernu, który odpowiada za prawie 70 procent rynku w Polsce, akcentują, że bezpieczeństwo dostaw w kolejnych kilku dniach będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania ciągłości produkcji. Jastrzębska Spółka Węglowa już zapowiada, że może nie być wstanie dostarczyć surowce w terminie.

W czwartek ArcelorMittal Poland wyraził _ głębokie zaniepokojenie _ sytuacją w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i wstrzymaniem dostaw węgla dla jego koksowni w Zdzieszowicach i w Krakowie. Koncern zaalarmował między innymi, że po wyczerpaniu trzydniowych zapasów uszkodzonych może tam zostać dziewięć baterii koksowniczych.

W sobotę przedstawiciel spółki ArcelorMittal Poland poinformował, że dostawy węgla koksującego z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie zostały dotąd wznowione. - _ Wczoraj otrzymaliśmy niewielki transport węgla typu 34, który nawet w krótkiej perspektywie nie poprawia naszej sytuacji _ - informuje firma.

Koncern jest w stanie zabezpieczyć dostawy w perspektywie średnio- i długoterminowej - wkrótce przypłynąć mają statki z węglem zamorskim. Nie wpływa to jednak na sytuację w krótkim terminie.

_ - Bezpieczeństwo dostaw w kolejnych kilku dniach będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania ciągłości produkcji, więc mamy nadzieję, że JSW w poniedziałek wznowi wysyłki _ - podkreśliła Sylwia Winiarek, rzeczniczka ArcelorMittal Poland.

Węgiel z JSW zasila między innymi dwie koksownie ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach i w Krakowie, których łączne zdolności produkcyjne przekraczają 4,5 mln ton. W czwartek do koncernu dotarło pismo z JSW, z informacją o bardzo wysokim prawdopodobieństwie ogłoszenia przez tę spółkę wystąpienia siły wyższej - z powodu protestów i strajków w kopalniach.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, największy producent koksu w Europie o zdolności produkcyjnej rzędu 4,2 mln ton koksu rocznie.

ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. ArcelorMittal, do którego należy polska spółka, to największy na świecie producent stali, obecny w ponad 60 krajach.

Wszystkiemu winny jest strajk w JSW

Od środy w kopalniach JSW trwa bezterminowy strajk. Zarząd JSW ogłosił niedawno plan oszczędnościowy przekonując, że jest on konieczny, aby trwale poprawić kondycję firmy. W czwartek związkowcy rozmawiali z radą nadzorczą JSW, potem RN przez kilka godzin obradowała z zarządem. Efektem było m.in. późniejsze zaproszenie związków do podjęcia rozmów z zarządem.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się w piątek - zgodnie z żądaniem związków, bez udziału prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. Kolejne rozmowy mają rozpocząć się w poniedziałek rano. Prócz reprezentacji związków i zarządu JSW (bez Zagórowskiego) mają w nich wziąć udział b. wicepremier i minister pracy Longin Komołowski w roli mediatora oraz dwaj obserwatorzy: szef rady nadzorczej JSW Józef Myrczek oraz przedstawiciel Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Należą do niej m.in. koksownie zabrzańskie, wałbrzyskie oraz koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej - łącznie produkują one ok. 4 mln ton koksu rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)