Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ArcelorMittal uniezależnia się od JSW. Znalazł innego dostawcę

0
Podziel się:

W pierwszych dniach strajku sytuacja była dla nas w zasadzie patowa, bo ich dostawy stanowią ponad 50 proc. ogółu - tłumaczy przedstawicielka spółki.

Prezes arządu ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar</br>
Prezes arządu ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar</br> (ArcelorMittal Poland)
bEJYcXSJ

Zabezpieczono dostawy węgla do koksowni w Zdzieszowicach, należącej do grupy ArcelorMittal, w zamian za surowiec, który przestały dostarczać kopalnie JSW, gdzie trwa strajk. W ten sposób odsunięto widmo zatrzymania produkcji i wielomilionowych strat.

Bezterminowy strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) trwa od środy 28 stycznia. Dziś związkowcom udało się zakończyć rozmowy z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mimo wielodniowych negocjacji, nie udało się jednak dojść do pełnego porozumienia, dlatego też parafowano protokół uzgodnień i rozbieżności. Teraz trafi on do Rady Nadzorczej.

Rzecznik prasowa grupy ArcelorMittal Poland Sylwia Winiarek powiedziała w czwartek PAP, że reprezentowana przez nią spółka 29 stycznia dostała pisemną informację o strajku, w związku z którym JSW wstrzymała dostawy węgla do należących do ArcelorMittal Poland koksowni w Krakowie i Zdzieszowicach (opolskie).

bEJYcXSL

_ - W pierwszych dniach strajku sytuacja była dla nas w zasadzie patowa, bo JSW jest naszym kluczowym dostawcą węgla koksowego. Ich dostawy stanowią ponad 50 proc. ogółu _ - podkreśliła Winiarek.

Brak dostaw węgla dla koksowni - wyjaśniła - mógł oznaczać dla obu zakładów zatrzymanie pracy urządzeń, a w konsekwencji ich zniszczenie i wielomilionowe straty, bo baterie koksownicze to urządzenia pracujące w trybie ciągłym. Winiarek podkreśliła jednak w czwartek, że widmo zatrzymania produkcji i zagrożenia dla urządzeń udało się oddalić poprzez zapewnienie w najbliższych dniach dostaw węgla z Australii.

Zapewniła także, że w średnio- i długoterminowej perspektywie ArcelorMittal Poland jest w stanie sobie poradzić z zapewnieniem niezbędnych do pracy koksowni dostaw węgla.

_ Biorąc pod uwagę obecne ceny tego surowca na świecie i fakt, że jest jego duża nadpodaż, to poszukiwanie alternatywnych źródeł dostaw nie jest wielkim problemem _ - zaznaczyła.

bEJYcXSR

Winiarek dodała, że podczas strajku w JSW do zdzieszowickiej koksowni dotarły tylko niewielkie transporty węgla typu 34. Nie docierały z kolei w ogóle dostawy węgla typu 35. _ A jest on niezbędny _ - dodała. Dlatego - wyjaśniła - po tym, gdy zabezpieczono dostawy węgla zamorskiego do koksowni, technologowie firmy musieli przeprogramować procesy produkcyjne, uwzględniając inne parametry surowców.

_ Koks powstaje z mieszanki węglowej, która opracowywana jest w oparciu o to, jakiego typu węgle mamy. W obecnej sytuacji, w związku z tym że węgle JSW musiały zostać zastąpione węglem zamorskim, konieczne było wprowadzenie zmian w mieszance _ - tłumaczyła. Według rzeczniczki nie wiadomo jeszcze, jak na zmiany te zareagują baterie koksownicze.

Obecnie spółka monitoruje tę kwestię. _ Nie ma już mowy o groźbie zatrzymania instalacji i zniszczenia baterii, bo surowiec niezbędny do ich pracy jest. Wciąż jednak obawiamy się braku stabilności albo mniejszej stabilności pracy baterii koksowniczych. Nowa mieszanka może się też odbić na jakości koksu _ - mówiła rzeczniczka.

Pytana, czy wstrzymanie dostaw węgla przez JSW w związku ze strajkiem może być podstawą dochodzenia rekompensat lub odszkodowań za ewentualne straty przez jej firmę zaznaczyła, że _ nie jest to obecnie priorytetem dla ArcelorMittal _."Naszym priorytetem na teraz jest zabezpieczenie surowca i ustabilizowanie pracy naszych urządzeń, by móc zachować ciągłość produkcji koksu, a tym samym produkcji stali w naszych hutach" - podkreśliła.

bEJYcXSS

Dopytywana, czy po wprowadzeniu zmian w produkcji, ArcelorMittal Poland będzie chciał nadal korzystać z dostaw węgla z JSW Winiarek tłumaczyła, że spółka wciąż ma nadzieję, iż JSW wkrótce wznowi dostawy.

_ Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że po tej sytuacji JSW traci wiarygodność jako partner biznesowy _ - dodała.

Zapowiedziała, że firma na pewno _ przyjrzy się i przeanalizuje _ wielkości dostaw, które zabezpiecza ze strony poszczególnych dostawców.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Zatrudnia ponad 11 tys. osób, a ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też dwie koksownie: w Krakowie i Zdzieszowicach. Łącznie obie mają zdolności produkcyjne sięgające ponad 4,5 mln ton koksu rocznie, z czego ponad 4 mln ton wytwarzane jest w Zdzieszowicach, największej koksowni w Europie. Obydwie koksownie zatrudniają ponad 2 tys. osób.

bEJYcXST

Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 i znaczący producent koksu w UE. (PAP)

kat/ mtb/ par/ ana/

bEJYcXTm
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)