Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atc
03.09.2013 16:00

Arctic Paper wstrzymuje inwestycję w Szwecji

Duża strata w pierwszym półroczu i problemy z przejętą spółką Rottneros zniechęcają zarząd do dalszych ryzykownych projektów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Arctic Paper)
Michał Bartkowiak, dyrektor finansowy Arctic Paper

Arctic Paper, giełdowy producent papieru, wstrzymał projekt budowy elektrowni wodnej w Szwecji. - Odroczyliśmy ją bezterminowo - mówi Michał Bartkowiak (na zdjęciu), dyrektor finansowy Arctic Paper. Spółka straciła 10 mln szwedzkich koron, bo tyle do tej pory pochłonął ten projekt. To nie koniec problemów. W pierwszym półroczu firma zanotowała blisko 100 mln zł strat. Czarne chmury zbierają się też nad integracją niedawno przejętej spółki Rottneros.

W pierwszej połowie roku Arctic Paper wydał na inwestycje 49,6 mln zł. - _ Zakładamy, że w tym roku wydatki zamkniemy na poziomie 75-80 mln zł. Nie planujemy żadnych spektakularnych inwestycji _- mówi Michał Bartkowiak, dyrektor finansowy Arctic Paper. - _ Wstrzymaliśmy za to inwestycję zmierzającą do rozbudowy fabryki o elektrownię wodną w Szwecji _. Rynek jest niestabilny, czekamy na poprawę - dodał. Bartkowiak przypomniał, że jej koszt to około 70 mln szwedzkich koron. Wydatki poniesione do tej pory wyniosły około 10 mln.

Po pierwszej połowie 2013 roku spółka zanotowała 98 mln zł straty przy przychodach na poziomie 1,59 mld zł. Jak zauwają przedstawiciele Arctic Paper, wynik znalazł się pod silnym wpływem odpisu z tytułu utraty wartości w papierni Grycksbo. Wpływ na wynik operacyjny wyniósł minus 66,6 mln zł, a na wynik netto minus 54 mln zł.

Wybrane wyniki finansowe grupy Arctic Paper (w tys. zł)
wybrane pozycje I pół. 2013 I pół. 2012 zmiana %
przychody ze sprzedaży 1 586 007 1 328 842 19,35%
wynik na podstawowej działalności -94 836 31 060 -405,33%
wynik netto -97 932 17 650 -654,86%

źródło: Arctic Paper

Na pytanie, czy dalsze odpisy mogą mieć miejsce w przyszłości, Bartkowiak odpowiedział: _ - Grycksbo kupiliśmy za 650 mln koron, natomiast rzeczoznawca wycenił nam ją na 1,2 mld. W przypadku, gdy wyniki spółki spadają, spada także jej wartość. Dlatego takie odpisy mogą się w przyszłości powtórzyć. Natomiast należy pamiętać, że ten odpis nie zakłóca pracy żadnej z fabryk _ - tłumaczy.

W pierwszej połowie roku dostawy papierów wysokogatunkowych w Europie spadły o 7,7 procent w porównaniu do 2012 roku. W tym czasie sprzedaż Arctic Paper spadła o 1,6 procent. - _ W I połowie roku skumulowały się wszystkie negatywne czynniki. Szacunki niezależnych ekspertów dla rynku papieru nie zakładały spadku o 7,7 procent. To było bardzo negatywne zaskoczenie. Prognozy mówiły raczej o spadku o około 4 procent. Trudno przewidzieć co stanie się w II połowie roku. Spodziewamy się spadku w przedziale 4-8 procent, to może być około 6 procent dla rynku europejskiego _ - dodaje.

Pytany o perspektywy wyników spółki w II połowie roku, Bartkowiak odpowiedział, że Arctic Paper nie publikuje prognoz, więc nie może powiedzieć czy wynik będzie dodatni, czy ujemny. _ - To co widzimy w lipcu i sierpniu to lepsze wolumeny niż w czerwcu. Nie sposób jednak na podstawie tych dwóch miesięcy wyrokować, jakie będą wyniki za cały kwartał. Wydaje się, że III kwartał powinien być lepszy _ - nieco uspokaja.

Problemy są też z integracją spółki Rottneros, w której Arctic Paper ma 54,2 procent akcji. - _ Nie została ona jeszcze przeprowadzona. Dopiero poczyniliśmy pierwsze kroki. Planujemy kolejne, ale będzie to trwało dłużej niż początkowo sądziliśmy _ - mówi prezes. Prezes nie chciał skomentować jak długo ten proces może potrwać, ani czy Arctic Paper planuje kolejne wezwanie na akcje tej spółki. - _ Analizujemy różne scenariusze _ - powiedział tylko.

Przedstawiciele spółki nie chcieli także komentować kwestii dywidendy za 2013 rok._ - Deklarowanie dywidendy po półroczu ze stratą mogłoby być negatywnie odebrane przez banki, które nas finansują. Zapowiedź braku dywidendy, negatywnie przyjęliby z kolei inwestorzy. Trudno na ten moment wyrokować. Mamy spory kapitał rezerwowy, dlatego mamy możliwość wypłaty dywidendy _ - powiedział Bartkowiak.

Czytaj więcej w Money.pl
Arctic Paper dużo gorzej od rynkowych oczekiwań Strata operacyjna spółki wyniosła w II kwartale 95,1 mln zł wobec konsensusu na poziomie 17 mln zł straty EBIT.
Wycena dla spółki z GPW w dół o niemal 70 procent Analitycy DM IDMSA, w raporcie z 23 lipca, obniżyli rekomendację Arctic Paper do "sprzedaj z "kupuj", obniżając jednocześnie cenę docelową akcji spółki do 2,9 zł z 9,2 zł wcześniej.
Stopniowa konsolidacja Arctic Papier z Rottnerosem Jarczyński poinformował, że w przyszłym tygodniu zarząd spółki przedstawi rekomendację co do podziału zysku za 2012 rok.
Tagi: atc, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz