Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Asseco podpisało umowę z ZUS. Za prawie 600 mln zł

0
Podziel się:

600 milionów złotych to koszt czteroletniego utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS-u.

Asseco podpisało umowę z ZUS. Za prawie 600 mln zł
(Asseco)
bFfjrklN

Asseco Poland podpisało czteroletnią umowę z ZUS na utrzymanie KSI - poinformował rzecznik ZUS Jacek Dziekan. Nowa umowa obejmuje szerszy zakres usług w porównaniu z dotychczasową, ma wpisany też zwiększony poziom kar za niedotrzymanie parametrów zgodnych ze standardem.

Na zdjęciu Adam Góral, prezes Asseco

Otwarcie ofert w przetargu na utrzymanie KSI, czyli Kompleksowego Systemu Informatycznego miało miejsce 30 września. Asseco Poland jako jedyne złożyło wniosek o dopuszczenie do przetargu i zostało zaproszone do złożenia oferty. Spółka zaoferowała 595,77 miliona złotych brutto. Budżet zamawiającego wynosił 600 milionów złotych.

bFfjrklP

Przedstawiciele ZUS informowali wcześniej, że w całej wartości umowy na utrzymanie KSI około 100 milionów złotych netto jest zarezerwowane na usługi dodatkowe, które mogą w razie potrzeby być zlecane przez ZUS.

ZUS podał w komunikacie, że podpisana umowa na utrzymanie KSI obejmuje szerszy zakres usług w porównaniu z dotychczasową.

_ - Najważniejszą nowością jest powołanie funkcji integratora, który ma obowiązek czuwać na poprawnością i spójnością wprowadzanych do ZUS rozwiązań i aplikacji, dostarczanych przez wielu zewnętrznych dostawców oprogramowania _ - powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Śpiewak, członek zarządu ZUS odpowiedzialny za IT.

ZUS poinformował, że w umowie zapisany został nie tylko rozszerzony zakres usług, ale także wyższe wymagania dla dostępności utrzymywanych systemów w związku ze zmianą ich dostępności dla klientów ZUS. W większym stopniu zabezpieczony został także interes ZUS za sprawą zwiększonego poziomu kar za niedotrzymanie parametrów zgodnych ze standardem.

bFfjrklV

ZUS w pierwszym kwartale 2013 roku ogłosił przetarg na utrzymanie KSI. Przetarg realizowany był według procedury ograniczonej. Do składania ofert miało być zaproszonych pięciu wykonawców. Umowa z wybranym wykonawcą ma być podpisana na cztery lata. Przedstawiciele ZUS wcześniej szacowali koszt usług eksploatacji i utrzymania KSI na około 200 milionów złotych rocznie.

Obecnie usługi utrzymania KSI na mocy umowy podpisanej w październiku 2010 roku świadczy Asseco Poland. Trzyletni kontrakt miał wówczas wartość 403,15 miliona złotych.

Komputeryzacja ZUS to jeden z największych projektów informatycznych w Polsce. Od 1999 roku, kiedy to zaczął być wdrażany, pochłonął już ponad trzy miliardy złotych. Jeszcze przed rozpoczęciem wdrażania projektu, doszło do afery.

W 1997 roku ówczesna prezes ZUS Anna Bieńkowska podpisała z Asseco kontrakt, którego założenia już po roku zostały całkowicie zmienione. Kolejny prezes, Stanisław Alot, zdecydował się na aneks: zamiast sieci rozproszonych baz danych miała powstać jedna, centralna. Według NIK, tego typu zmiana wymagała ogłoszenia nowego przetargu, na co ZUS się nie zdecydował.

bFfjrklW

Skończyło się sądem i zarzutami o przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków oraz działanie na szkodę interesu publicznego, bo - zdaniem NIK - system można było zbudować taniej. Ostatecznie Alot został uniewinniony.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfjrkmq
business news
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)