Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ATM rozbuduje sieci światłowodowe w centrach biznesowych

0
Podziel się:

Sieć Atman łączy firmy w największych miastach Polski i liczy 4,5 tys. kilometrów.

ATM rozbuduje sieci światłowodowe w centrach biznesowych
(ATM S.A.)

Na zlokalizowanie biznesu w prężnie rozwijających się strefach wokół największych miast w Polsce decyduje się coraz więcej firm i przedsiębiorstw. Potrzebują dostępu do niezawodnego, szerokopasmowego internetu bądź usług transmisji danych. ATM S.A. rozbudowuje ogólnopolskie sieci światłowodowe Atman, umożliwiając korzystanie ze swoich usług także tym klientom, którzy swoje siedziby mają na peryferiach miast, gdzie dominuje przemysł i logistyka.

Na zdjęciu Tadeusz Czichon, prezes ATM S.A.

Ogólnopolska infrastruktura światłowodowa, w oparciu o którą ATM świadczy usługi transmisji danych i dostępu do internetu, liczy 4,5 tys. kilometrów krajowych łączy (ponad 100 tys. kilometrów włókien światłowodowych). Sieć Atman łączy firmy w największych miastach Polski. Realizowane inwestycje w lokalne łącza mają na celu pozyskanie nowych klientów z miejscowości satelitarnych wokół dużych miast.

Mimo że w świetle ostatniego raportu UKE proces pokrycia kraju infrastrukturą telekomunikacyjną przebiega szybciej niż planowano (w 2013 roku wybudowano 7,1 tys. kilometrów nowych sieci światłowodowych, wobec planowanych 5,3 tys.), to zostało jeszcze wiele do zrobienia.

_ - Powodowany w głównej mierze chęcią redukcji kosztów, trend lokowania siedzib firm i przedsiębiorstw poza dużymi aglomeracjami miejskimi obserwujemy już od pewnego czasu. Często jednak infrastruktura sieciowa w mniejszych miejscowościach nie spełnia wymagań szybkiego i bezpiecznego transferu danych. Chcemy pomóc lokalnym przedsiębiorstwom dynamicznie rozwijać ich biznes, udostępniając im wszystkie oferowane przez nas usługi telekomunikacyjne. Niektóre firmy mogą z nich korzystać już teraz dzięki infrastrukturze Atman, ale planujemy dalszą rozbudowę sieci i zdobywanie nowych klientów - _powiedział Tadeusz Czichon, prezes ATM S.A.

Sztandarowym przykładem tej polityki jest Warszawa, wokół której firma zbudowała łącza światłowodowe w Chotomowie, Jabłonnej, Józefowie, Kobyłce, Legionowie, Łomiankach, Markach, Otwocku, Piasecznie, Piastowie, Pruszkowie, Raszynie, Wołominie, Ząbkach i Zielonce.

Z rozwoju infrastruktury sieciowej Atman korzystają także m.in. wrocławskie Bielany, Mirków pod Wrocławiem czy Tarnowo Podgórne pod Poznaniem. Są to strefy, gdzie dominują firmy z branży handlowej, logistycznej czy przemysłowej, których działalność coraz silniej zależy od stabilnej i szybkiej łączności telekomunikacyjnej i niezawodnego przesyłania danych.

Przykładem instytucji zlokalizowanej poza centrum miasta i korzystającej z usług Atman jest Centrum Informatyczne Świerk (integralna część Narodowego Centrum Badań Jądrowych). CIŚ zostało podłączone do sieci światłowodowej zbudowanej wcześniej w Otwocku. Projekt realizowany był w dwóch etapach.

Pierwszy uwzględniał dostarczenie, instalację i wsparcie przy konfiguracji dwóch łączy szerokopasmowych, drugi był skoncentrowany na skonfigurowaniu i przetestowaniu działania usługi dostępu do internetu na zainstalowanych łączach, a finalnie na zapewnieniu niezawodności dostępu do sieci.

Z usług w sieci Atman korzysta największy polski producent filmowy i telewizyjny - ATM Grupa, mający swoje studia na obrzeżach Warszawy (Wał Miedzeszyński) i na Bielanach Wrocławskich.

_ - Klienci naszych studiów filmowych przesyłają codziennie ogromną ilość danych multimedialnych m.in. dzięki praktycznie nieograniczonej przepustowości łączy sieci Atman, udostępnianej na życzenie klienta, i elastyczności operatora w doprowadzaniu łączy do wskazanej przez klienta lokalizacji. Łącza sieci ATMAN zostały wybudowane do obu naszych obiektów, położonych pod Wrocławiem i poza centrum Warszawy, co daje nam i naszym klientom możliwość korzystania ze znacznie efektywniejszych i tańszych niż satelitarne łączy światłowodowych - _ powiedział Robert Mościcki, prezes zarządu spółek ATM FX i ATM Studio (ATM Grupa S.A).

W podwrocławskich Bielanach swoje siedziby mają także inni klienci korzystający z sieci Atman, która w Polsce łączy obecnie 46 miast i miejscowości położonych w bliskim sąsiedztwie aglomeracji miejskich. W pierwszym kwartale 2015 r. ATM planuje rozpocząć budowę infrastruktury w Bydgoszczy.

ATM S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Pod markami Atman i Thinx Poland świadczy usługi kolokacji, hostingu i chmur prywatnych we własnych centrach danych o łącznej powierzchni 10 600 m kw. Wykorzystując swoje łącza zagraniczne i sieci światłowodowe w największych miastach Polski, ATM oferuje usługi szerokopasmowe, w tym dostęp do internetu i transmisję danych. Głównymi odbiorcami usług są operatorzy telekomunikacyjni, media tradycyjne i portale internetowe oraz firmy z sektora finansowego, handlowego i przemysłowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Te zmiany znacznie ożywią handel w sieci Nowe prawo oznacza, że w momencie robienia zakupów internetowych w sklepach w całej Unii, będziemy mieli tę samą podstawę prawną do dochodzenia roszczeń i domagania się swoich praw.
Cyberbezpieczeństwo. Polacy najlepsi na świecie Polscy informatycy wygrali klasyfikację generalną międzynarodowych zawodów z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego Capture the Flag.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)