Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Auchan przejmuje Real. Ostateczna umowa podpisana

0
Podziel się:

Auchan będzie teraz zarządzał sklepami, w których zatrudnienie posiada około 20 tys. osób.

Prezes Auchan - Marek Szeib
Prezes Auchan - Marek Szeib (Auchan Polska mat.pras.)

Zmiana szyldów sklepów nie nastąpi od razu i będzie się wiązała z przeprowadzaniem rozmów na temat wysokości czynszów w sieciach - informuje Wyborcza.biz. Auchan będzie teraz zarządzał sklepami, w których zatrudnienie posiada około 20 tys. osób.

Żeby jednak przejąć hipermarkety Real, Auchan potrzebował zgody UOKiK-U. Zgodnie z decyzją urzędu, musi sprzedać osiem sklepów sieci, którą kupuje: w Białymstoku, Bielsku Białej, Czeladzi, Legnicy, Rzeszowie, Szczecinie, Wałbrzychu i Sosnowcu.

Zgoda wydana przez UOKiK jest warunkowa. Urząd uznał, że planowana transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji na jedenastu lokalnych rynkach. Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel uznała jednak, że jeżeli na Auchan zostaną nałożone dodatkowe obowiązki, to konkurencja zostanie zachowana.
_ _

_ - Zgodnie z wydaną decyzją Auchan Polska musi wyzbyć się praw do ośmiu hipermarketów Real. Nie może to nastąpić później niż w ciągu 18 miesięcy sfinalizowania transakcji przez Auchan, na rzecz inwestora, który nie należy do grupy kapitałowej Auchan oraz nie jest współkontrolowany przez żaden podmiot z tej grupy _ - powiedziała prezes UOKiK, cytowana we wtorkowym komunikacie Urzędu.

Nowy właściciel tych ośmiu sklepów także będzie musiał uzyskać akceptację Urzędu. UOKiK może jej odmówić, jeżeli nowy właściciel nie będzie dawał gwarancji utrzymania ich dotychczasowej, handlowej działalności.

Podczas postępowania przyjęto, że obszarem, na którym hipermarkety konkurują ze sobą jest strefa do 20 lub 25 minut jazdy samochodem od przejmowanego sklepu. Ponadto Urząd uznał, że supermarkety oraz sklepy dyskontowe nie są bezpośrednią konkurencją dla hipermarketów. _ W mniejszych sklepach konsumenci dokonują głównie codziennych, drobnych zakupów. Natomiast z oferty hipermarketów korzystają rzadziej, zazwyczaj kilka razy w miesiącu. Jednorazowo kupują więcej produktów niż w supermarketach i dyskontach, często na zapas _ - powiedziała Krasnodębska-Tomkiel.

Grupa Auchan zawarła porozumienie z Metro Group dotyczące przejęcia sklepów Real jesienią 2012 r. Auchan ma zapłacić za hipermarkety Real w Europie Centralnej i Wschodniej 1,1 mld euro. Chodzi o 91 hipermarketów w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie oraz 13 galerii handlowych w Rosji i w Rumunii. Mimo zawarcia porozumienia, transakcja wymaga akceptacji urzędów antymonopolowych w odpowiednich krajach.

Grupa Auchan działa w 12 krajach, gdzie zatrudnia 269 tys. pracowników. W Polsce Auchan posiada 27 sklepów pod własną marką, kontroluje również spółkę Elea Polska, właściciela sieci sklepów Simply Market. Metro Group posiada pod szyldem Real ponad 300 hipermarketów w Niemczech oraz ponad sto hipermarketów w pięciu krajach: w Polsce, Rosji, Rumunii, na Ukrainie i w Turcji.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)