Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Auchan rozpoczął przejmowanie hipermarketów Real

0
Podziel się

Finalizacja zawartej w lutym transakcji zależna jest teraz przede wszystkim od wysokości czynszów negocjowanych z właścicielami galerii handlowych, w których się znajdują.

Marek Szeib, prezes zarządu Auchan Polska
Marek Szeib, prezes zarządu Auchan Polska (Auchan Polska mat.pras.)
bEruNWMl

Do końca roku 12 z 57 sklepów Real zakupionych przez Auchan zmieni szyld. Finalizacja zawartej w lutym transakcji zależna jest teraz przede wszystkim od wysokości czynszów negocjowanych z właścicielami galerii handlowych, w których się znajdują. Potem firma będzie musiała stawić czoła gorszej sytuacji na rynku hipermarketów i sprzedać osiem z nowo zakupionych sklepów.

_ - Przewidzieliśmy zmiany szyldów w miarę jak właściciele galerii dadzą dla sklepów Real normalne, rynkowe warunki czynszów - _ poinformowała Money.pl rzeczniczka prasowa Auchan Dorota Patejko. Do tej pory Real płacił średnio czynsz w wysokości około 10 procent obrotów. Nowy właściciel chce by ta kwota oscylowała wokół 3-4 procent_ . - Wynegocjowaliśmy już 12 lokalizacji, które jako pierwsze powinny zmienić nazwę na Auchan, czyli do końca roku. Pozostałe negocjacje nadal się toczą _ - dodaje Patejko.

Nie jest to jednak jedyne wyzwanie, któremu firma musi stawić czoła. Z powodu warunkowej zgody na transakcje wydanej przez UOKiK, w ciągu półtora roku Auchan musi także sprzedać osiem z 57 nowo zakupionych hipermarketów Real._ - Zgodnie z decyzją UOKiK powinniśmy wyzbyć się praw do tych marketów w przeciągu 18 miesięcy, to znaczy znaleźć dla nich inną firmę, która prowadzi podobną do naszej działalność. Sprzedaż powinna odbyć się za zgodą UOKiK i właścicieli galerii - _ poinformowała Patejko.

bEruNWMn

Koncern musi też poradzić sobie z gorszą sytuacją na rynku hipermarketów, które w ostatnim czasie przegrywają w konkurencji z dyskontami i supermarketami. Według Auchan, receptą na straty przynoszone w ostatnich latach przez Real ma być przede wszystkim obniżka cen.

_ - Świadomość w ekipie Real jest obecnie taka, że zdają sobie sprawę w jak trudnej sytuacji znalazła się ich firma - silny spadek obrotów, odpływ klientów oraz duża strata finansowa - komentuje Patejko. - Nasza wizja to oczywiście dążyć do synergii dwóch firm, a przede wszystkim nasze ekipy powinny razem napisać własny dynamiczny projekt zdobycia rynku. Będziemy im w tym pomagać. Real musi się stać rentowny - _ dodaje.

Na pytanie Money.pl, co firma zamierza zrobić, jeśli nie uda się zwiększyć obrotów zakupionych sklepów, Auchan nie dał jednoznacznej odpowiedzi. W Polsce Real zatrudnia 20 tysięcy pracowników i nie wiadomo, czy w planach przewidziane są zwolnienia.

W zeszłym roku hipermarkety straciły sporo udziałów w rynku sprzedaży żywności i produktów chemiczno-kosmetycznych. Według danych opublikowanych przez firmę Nielsen, w 2013 roku hipermarkety zanotowały spadek sprzedaży żywności o 5,7 procent, a produktów chemiczno-kosmetycznych o 8,3 procent.

bEruNWMt

Jak podkreślają autorzy raportu Nielsen Shopper Trends, trzy czwarte osób kupujących w hipermarketach robi to maksymalnie raz w tygodniu. W 2013 roku Polacy znacznie chętniej odwiedzali mniejsze sklepy.

Po przejęciu hipermarketów Real i obligatoryjnej sprzedaży ośmiu z nich, Auchan będzie miał 49 hipermarketów w Polsce, czyli 24 procent całego rynku.

Czytaj więcej w Money.pl

bEruNWMO
business news
prosto z firm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)