Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Biedronka
25.09.2013 15:10

Autor sukcesu Biedronki rezygnuje z biznesu

Alexandre Soares dos Santos, długoletni prezes grupy Jeronimo Martins, przechodzi na emeryturę. Jego majątek wyceniany jest na 2,3 miliarda euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/LUSA)
prezes Jeronimo Martins Alexandre Soares dos Santos

Alexandre Soares dos Santos (na zdjęciu), długoletni prezes grupy Jeronimo Martins, do której należy największa w Polsce sieć supermarketów Biedronka, odchodzi na emeryturę. 79-letni autor sukcesu sieci dyskontów, z majątkiem wartym 2,3 miliarda euro, uznawany jest za drugiego najbogatszego człowieka w Portugalii.

Jak poinformowała grupa Jeronimo Martins (JM) w komunikacie skierowanym na giełdę w Lizbonie, Soares dos Santos oficjalnie pożegna się z firmą 1 listopada bieżącego roku. Jako przyczynę odejścia podano powody osobiste.

Jesienią 2012 roku prezes zapowiedział swoje rychłe odejście z biznesu, argumentując zamiar zaawansowanym wiekiem. - _ Pociąg dojechał już do swojej stacji. Nadszedł kres mojej działalności zawodowej. Aby kierować spółką niezbędna jest siła fizyczna i zapał. Nie posiadam już żadnej z nich _ - wyznał biznesmen podczas spotkania przedsiębiorców w Algarve.

Alexandre Soares dos Santos jest głową rodziny Soares dos Santos, która jest właścicielem spółki Sociedade Manuel dos Santos. Firma ta posiada 56,1 procent udziałów w grupie Jeronimo Martins. Ustępujący prezes detalisty rozpoczął karierę w handlu w 1955 roku w koncernie Unilever, gdzie był między innymi dyrektorem marketingu w jego brazylijskim oddziale. W 1964 roku powrócił do rodzinnej Portugalii, gdzie wszedł w skład zarządu spółki Jeronimo Martins.

Soares dos Santos był autorem jednej z najbardziej korzystnych dla grupy JM decyzji - wejścia na polski rynek detaliczny w 1995 roku i rozwinięcia dyskontów Biedronka. W pierwszym półroczu bieżącego roku sieć, posiadająca już około 2 200 sklepów, zwiększyła sprzedaż o 18 procent, osiągając poziom bliski 3,7 mld euro. Lider polskiego detalu ma już ponad 65-procentowy udział w całości sprzedaży prowadzonej przez portugalską grupę.

Wiosną 2010 roku fotel dyrektora zarządzającego grupy JM objął syn prezesa, Pedro Soares dos Santos, odpowiedzialny wcześniej za inwestycje portugalskiej firmy w Polsce oraz w Brazylii.

Alexandre Soares dos Santos jest uznawany przez magazyn _ Forbes _ za drugiego najbogatszego człowieka w Portugalii. Jego fortuna szacowana jest na 2,3 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Handlowy gigant podtrzyma skalę inwestycji W tym czasie, zgodnie z zapowiedziami, Biedronka dobije do 3 tys. placówek.
Biedronka chwali się znacznym wzrostem sprzedaży W całym roku sieć Biedronka ma się powiększyć o 290 sklepów i dwa centra dystrybucji.
Sojusz właściciela Biedronki z gigantem Chodzi o zniżki jakie otrzymywać będą klienci przy zakupach w portugalskich supermarketach Jeronimo Martins oraz na stacjach paliwowego koncernu.
Tagi: Biedronka, business news, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz