Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank BPH może się pozbyć portfela kredytów hipotecznych we frankach

0
Podziel się:

General Electric kontynuuje analizę strategicznych możliwości sprzedaży większościowego pakietu akcji Banku BPH.

Richard Gaskin, prezes Banku BPH
Richard Gaskin, prezes Banku BPH (Bank BPH)
bEISpDmd

General Electric Company, pośrednio główny akcjonariusz BPH, analizuje możliwości sprzedaży akcji banku. W jedynym ze scenariuszy rozważa pełne wydzielenie z Banku BPH portfela kredytów hipotecznych w walutach obcych. Może to "wyczyścić" bilans banku i ułatwić jego przyszłą sprzedaż.

General Electric Company to podmiot dominujący wobec akcjonariuszy większościowych Banku BPH. Strategia grupy zakłada przystąpienie do sprzedaży większości jednostek biznesowych GE Capital w ciągu kolejnych dwóch lat oraz skoncentrowanie się na rozwoju działalności przemysłowej i produkcyjnej.

Akcjonariusz kontynuuje teraz analizę strategicznych możliwości sprzedaży większościowego pakietu akcji Banku BPH. W ramach tego procesu GE ma kilka potencjalnych scenariuszy transakcji, w tym rozważa pełne wydzielenie z Banku BPH portfela kredytów hipotecznych w walutach obcych z transakcji, podał bank.

bEISpDmf

Wydzielenie kredytów we frankach zdejmie m.in. z banku ewentualne konsekwencje, jakie wiążą się z działaniami Komisji Nadzoru Finansowego, który sprawdza strukturę portfeli banków, rekomendując im niewypłacanie dywidendy, jeśli zbyt dużą część portfela mają w walutach obcych. Faktycznie jednak ten portfel, choć obarczony ryzykiem, może być na tyle dużo wart, że w takiej sytuacji może opłacać się go odsprzedać niezależnej instytucji. To pozwoli na łatwiejszą sprzedaż udziałów BPH, bo potencjalny inwestor dostanie podmiot, którego sytuacja finansowa będzie bardziej przejrzysta.

"W tym procesie GE zaangażował doradców oraz przystąpił do wstępnych rozmów z zainteresowanymi podmiotami. GE poinformował o tym Komisję Nadzoru Finansowego" - czytamy w komunikacie.

Notowania tygodniowe akcji Banku BPH

Bank BPH jest obecny na polskim rynku od ponad 20 lat. Jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Siedzibą prawną Banku BPH jest Gdańsk, biuro centrali znajduje się w Warszawie, a główne centra operacyjne w Krakowie i Gdańsku. Bank BPH wchodzi w skład grupy kapitałowej GE, jednej z największych korporacji na świecie.

bEISpDml

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEISpDmG
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)