Notowania

bank pekao
07.01.2015 12:56

Bank Pekao poszerza działalność. Kupił kolejną spółkę

Prezes Luigi Lovaglio zapewnia, że transakcja pozwoli Pekao na wzmocnienie roli wiodącego banku korporacyjnego, który stawia na kredyty dla firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Stróżyk/Reporter)

Od dziś do banku należy 100 procent akcji UniCredit CAIB Poland, wykupionych od UniCredit Bank Austria AG. Spółka zmieni nazwę na Pekao Investment Banking. Prezes Luigi Lovaglio zapewnia, że _ transakcja pozwoli Pekao na wzmocnienie roli wiodącego banku korporacyjnego _, który stawia na kredyty dla firm. Nic dziwnego, w I kwartale 2014 roku ten portfel wzrósł o 8,2 procent do 66 833 mln zł, w porównaniu z zeszłym rokiem.

Dzięki przejęciu w ofercie Banku Pekao mają się pojawić nowe usługi z zakresu doradztwa strategicznego w obszarze fuzji i przejęć, corporate finance, aranżowania finansowania na rynkach kapitałowych oraz prowadzenia działalności maklerskiej dla klientów korporacyjnych - zapewniają przedstawiciele zarządu.

_ Transakcja pozwoli Pekao na wzmocnienie roli wiodącego banku korporacyjnego. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z zintegrowanej oferty, jedynej w swoim rodzaju w naszym kraju _ - dodaje prezes Lovaglio.

Przejęta spółka zajmowała się do tej pory między innymi prowadzeniem ofert publicznych i prywatnych, obrotem papierami wartościowymi na rynku wtórnym i analizami makroekonomicznymi. Żeby ją przejąć, bank potrzebował zgody Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Udało mu się ją uzyskać w sierpniu.

To drugie przejęcie w ciągu miesiąca. Na początku grudnia KNF zezwoliła bankowi na kupno Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej im. Mikołaja Kopernika w Orontowicach. - _ Sytuacja Banku Pekao pozwala na przejęcie SKOK Kopernik w sposób zapewniający ochronę stabilności rynku finansowego i pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach kasy. Wartość aktywów przejmowanej SKOK Kopernik wynosi 0,2 proc. wartości aktywów Banku Pekao _ - głosił komunikat.

Zgodnie z komunikatem 8 grudnia 2014 r. zarząd majątkiem SKOK im. Kopernika obejmuje zarząd banku Pekao, a 22 grudnia 2014 r. kasa zostanie przejęta przez Pekao. _ Do dnia przejęcia SKOK Kopernik przez Bank Pekao, kasa prowadzi działalność i oferuje usługi swoim członkom w pełnym dotychczas stosowanym zakresie _ - zastrzeżono.

W komunikacie zaznaczono, że KNF pozytywnie ocenia zaangażowanie Pekao w proces restrukturyzacji sektora SKOK. Według regulatora _ stanowi ono dowód, że środowisko bankowe stara się aktywnie ograniczać ryzyko systemowe, zdając sobie sprawę ze znaczenia sytuacji w sektorze SKOK dla bezpieczeństwa wszystkich klientów korzystających z usług finansowych jak i stabilności rynku finansowego w Polsce _.

Krajowe SKOK-i znajdują się obecnie w trudnej sytuacji kapitałowej. Z danych KNF wynika, że przeterminowane kredyty i pożyczki w sektorze SKOK na koniec czerwca tego roku stanowiły 37,9 proc. całego portfela kredytowego. Współczynnik wypłacalności sektora na koniec czerwca 2014 r. sektora wynosił -0,42 proc., podczas gdy norma ustawowa wynosi 5 proc. 24 kasy miały współczynnik wypłacalności powyżej 5 proc., natomiast 31 kas poniżej wymogów, przy czym w przypadku 13 kas jest on ujemny.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: bank pekao, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz