Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będą przejęcia. Odważne deklaracje debiutanta z GPW

0
Podziel się:

Elemental Holding stawia na akwizycje i chce przejmować średnio po dwie spółki rocznie. Grupa jest zainteresowana głównie zagranicznymi spółkami z branży recyklingowej i metali nieżelaznych.

Będą przejęcia. Odważne deklaracje debiutanta z GPW
(PAP/Paweł Supernak)

Elemental Holding stawia na akwizycje i chce przejmować średnio po dwie spółki rocznie. Grupa jest zainteresowana głównie zagranicznymi spółkami z branży recyklingowej i metali nieżelaznych - poinformował Paweł Jarski, prezes Elemental Holding.

- _ Chcemy konsolidować rynek, z pewnością nie zamierzamy rozwijać się wyłącznie organicznie. W przejęciach stawiamy na rynki zagraniczne. Interesują nas przede wszystkim spółki recyklingowe o enterprise value na poziomie około 5 milionów euro _ - powiedział Jarski.

- _ Jeśli chodzi o spółki z branży metali nieżelaznych to mówimy o spółkach mających sprzedaż na poziomie 50 mln euro. Prowadzimy rozmowy w sprawie kilku projektów. Te transakcje, które są blisko finalizacji, to te, o których informowaliśmy w raportach bieżących _ - dodał.

Pod koniec listopada Elemental Holding poinformował o podpisaniu z udziałowcami litewskiej spółki UAB EMP Recycling (EMP) listu intencyjnego potwierdzającego wolę prowadzenia negocjacji dotyczących możliwości, warunków i terminu kupna kontrolnego pakietu udziałów w EMP i określenie warunków przeprowadzenia due diligence.

Prezes poinformował, że Elemental Holding średnio zamierza przejmować po około dwie spółki rocznie. Dodał, że po IPO grupa posiada środki na 2-3 przejęcia. - _ Najbliższe przejęcia zamierzamy finansować ze środków pozyskanych z IPO. A dodatkowo mamy jeszcze pulę niewykorzystanych środków od funduszu Enterprise Investors. Tak więc mamy środki na co najmniej 2-3 przejęcia _ - powiedział.

Wczoraj rano akcje i prawa do akcji Elemental Holdingu zadebiutowały na GPW. Kurs akcji podczas debiutanckiej sesji spadł o 4,4 proc., a PDA o 7,4 procent. Wartość towarzyszącej debiutowi oferty publicznej wyniosła ostatecznie 61,25 miliona złotych netto. Pierwotnie spółka zamierzała pozyskać około 70 miliona złotych netto.

- _ Mniejsze wpływy z IPO prawdopodobnie przełożą się na wolniejsze tempo redukcji zadłużenia. Niemniej mamy bardzo dobrą sytuację finansową _ - powiedział Jarski._ - Inwestycje w aktywa trwałe zamierzamy w 75 proc. zrealizować w 2014 roku. Wynika to z cyklu realizacji projektów inwestycyjnych _ - dodał.

Zgodnie z prospektem emisyjnym na spłatę zadłużenia spółka zamierzała przeznaczyć łącznie około 20 milionów złotych. Kolejne 20 milionów złotych miało trafić na inwestycje w aktywa rzeczowe, zaś 30 milionów złotych na akwizycje.

Prezes Jarski powiedział, że nie ma zagrożenia dla realizacji prognozy wyników na 2013 rok._ - Do tej pory udaje nam się prognozy dotrzymać i nie sądzę, żeby miało to ulec zmianie. Rozważamy publikację prognoz na 2014 rok, jednak będzie to uzależnione od kształtu grupy, tego jakie spółki uda nam się przejąć i kiedy _ - powiedział.

Prognozy Elemental Holdingu na 2013 rok, zakładają, że jej skonsolidowane przychody będą na poziomie 860 mln zł oraz zysk netto na poziomie 24,31 mln zł. W prospekcie emisyjnym Elemental Holding podał, że w związku z planowanym planem inwestycyjnym spółka nie zamierza wypłacać dywidendy za rok 2013.

Na pytanie, czy w przyszłości spółka rozważy wypłatę dywidendy, prezes Jarski odpowiedział: _ - W przyszłości, kiedy zakończymy etap 'akwizycyjny' nie wykluczam, że będziemy mieli nadwyżki gotówkowe i będziemy chcieli dzielić się nimi z inwestorami _.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)