Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Best wypuszcza obligacje dla klientów indywidualnych

0
Podziel się:

Środki z emisji chce przeznaczyć na zwiększenie skali działalności, w tym na wykup wierzytelności z tytułu kredytów hipotecznych.

Krzysztof Borusowski
Krzysztof Borusowski (Best)
bEJHUsGd

Firma zajmująca się windykacją rozpoczyna emisję publicznych obligacji, a środki chce przeznaczyć na zwiększenie skali działalności, w tym na wykup wierzytelności z tytułu kredytów hipotecznych _ - Uważamy, że w sytuacji, kiedy spółkę cechuje niskie zadłużenie w porównaniu do innych firm z branży, jest to najbardziej efektywny sposób finansowania dalszego rozwoju - _ powiedział Money.pl prezes spółki Krzysztof Borusowski.

-_ Będziemy kupowali kolejne wierzytelności, głównie bankowe. Zamierzamy wejść także w nowe obszary - dotyczy to w szczególności portfeli wierzytelności hipotecznych _ - skomentował Krzysztof Borusowski. Dziś spółka opublikowała prospekt emisyjny publicznego programu emisji obligacji o łącznej wartości 300 milionów złotych. W ramach tego programu Best zaoferuje w pierwszej serii 4-letnie obligacje o łącznej wartości 45 milionów złotych. Zapisy na te obligacje będą przyjmowane od 31 marca do 11 kwietnia.

Oprocentowanie jest zmienne, oparte o stawkę oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym (WIBOR 3M), powiększoną o marżę w wysokości 3,8 proc. Na dzień dzisiejszy rentowność obligacji wyniosłaby 6,5 procent. -_ Program jest dwuletni. Emisja jest skierowana do klienta detalicznego _ - dodał.

bEJHUsGf

Spółka na razie nie planuje emisji akcji._ - Sprzedaż akcji byłaby teraz nieefektywna. W dalszej przyszłości możemy rozważyć taki sposób pozyskiwania kapitału na rozwój - _ tłumaczy w rozmowie z Money.pl Borusowski.

Dodał, że grupa liczy na istotne zwiększenie skali działalności. Do tej pory Best zajmował się głównie windykacją kredytów konsumenckich. -_ W kolejnych latach spodziewamy się także zwiększenia długów firmowych wystawionych do windykacji __ . Mamy już doświadczenie w obsłudze tego typu portfeli i chcemy to wykorzystać. Liczymy także na to, że w tym roku nabędziemy pierwsze ciekawe portfele hipoteczne - _komentuje prezes. Jak dodaje, firma rozważa wejście także w sektor wierzytelności energetycznych i telekomunikacyjnych.

Prezes ocenia, że w 2014 roku zostaną przeprowadzone transakcje sprzedaży wierzytelności w sektorze bankowym na około 10 mld zł.

- _ Sądzimy, że podaż utrzyma się mniej więcej na tym samym poziomie, około 10 mld zł rocznie. Z optymizmem patrzymy na 2-3 lata, sądzimy, że utrzymane zostaną obecne poziomy transakcji _ - powiedział Borusowski.

bEJHUsGl

Podstawowym przedmiotem działalności Best jest nabywanie i windykacja wierzytelności. Pod koniec lutego Best zarządzał wierzytelnościami o wartości nominalnej 8,1 mld zł. Grupa inwestuje przede wszystkim w portfele nieregularnych wierzytelności bankowych. Grupa Best i fundusze zarządzane przez BEST TFI wyemitowały dotychczas obligacje o wartości nominalnej 352 mln zł, z czego 178 mln zł już wykupiły.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJHUsGG
business news
prosto z firm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)