Notowania

Biedronka
30.10.2014 09:30

Biedronka obniża loty. Sprzedaż spada, będzie mniej nowych sklepów

Od początku roku Biedronka otworzyła 149 sklepów. Na koniec trzeciego kwartału sieć liczyła 2.527 placówek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jeronimo Martins)
Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych </br>Jeronimo Martins Polska

Przychody Biedronki w trzecim kwartale wzrosły o 10,9 proc. w ujęciu rocznym do 2,162 miliarda euro. To jednak w dużej mierze efekt otwarcia nowych sklepów. Gdyby ich nie uwzględnić, sprzedaż spółki spadła o 1,3 proc., po kilku latach konsekwentnego wzrostu. Popularna sieć dyskontów ma problem z deflacją oraz dużą konkurencją na polskim rynku.

Narastająco, po trzech kwartałach tego roku sprzedaż porównywalna Biedronki spadła o 1,2 proc. Z kolei łączne przychody sieci od początku roku wyniosły 6,191 miliarda euro, co oznacza wzrost o 9,7 proc. i wzrost o 9 procent w złotym.

Marża EBITDA, czyli marża na podstawowej działalności firmy przed uwzględnieniem amortyzacji Biedronki po dziewięciu miesiącach spadła do 7 proc. z 8 proc. w analogicznym okresie 2013 roku. Spółka tłumaczy ten spadek deflacją i dużymi akcjami promocyjnymi w konkurencyjnych sklepach.

Od początku roku Biedronka otworzyła 149 placówek. Na koniec trzeciego kwartału sieć liczyła ich 2.527 placówek. Wiele wskazuje, że dynamika nowych otwarć w najbliższych miesiącach zmaleje.

Biedronka obniży loty

Jeronimo Martins, portugalski właściciel Biedronki, zapowiedział w komunikacie, że w czwartym kwartale rozwój sieci Biedronka będzie ograniczony.

_ Grupa będzie wzmacniać swoją pozycję rynkową, utrzymując silny bilans. Jednak chociaż jesteśmy przekonani o potencjale wzrostu polskiego rynku, zdecydowaliśmy o otwarciu w czwartym kwartale mniejszej liczby sklepów Biedronka niż początkowo planowaliśmy. Zatem ekspansja w 2014 roku będzie prowadzona tylko do końca października z odpowiednią redukcją programu inwestycyjnego na ten rok _ - napisano w komunikacie.

Zysk netto Jeronimo Martins, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, spadł w trzecim kwartale 2014 roku o 20 proc. do 92 mln euro ze 115 mln euro rok wcześniej. Przychody grupy Jeronimo Martins wzrosły w tym okresie o 7,3 proc. rdr, do 3.281 mln euro. EBITDA grupy spadła o 7,9 proc. do 206 mln euro. CAPEX, czyli nakłady inwestycyjne grupy wyniósł od początku roku 301 mln euro, z czego 82 proc. środków pochłonęła Biedronka.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: Biedronka, business news, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz