Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Blirt SA swoim wynalazkiem zmieni przemysł farmacutyczny?

0
Podziel się

Biolab Innovative Research Technologies odebrała od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dwie nagrody główne za tegoroczne projekty.

Blirt SA swoim wynalazkiem zmieni przemysł farmacutyczny?
(Blirt)
bEhbrXGt

Firma * *Blirt SA - Biolab Innovative Research Technologies - wynalazła innowacyjne substancje do walki z infekcjami grzybicznymi oraz projekt cząsteczki przeciwnowotworowej. Projekty te zostały nagrodzone wczoraj przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Nagrodzone substancje przeciwgrzybicze (nowe, ulepszone pochodne nystatyny A1 i amfoterycyny B) opracował profesor Edward Borowski, który ma na koncie 70 patentów, oraz zespół naukowców BLIRT SA wywodzących się z Politechniki Gdańskiej.

Substancje te mogą znaleźć zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym jak
i kosmetycznym. Badania in vivo i in vitro, prowadzone na tych związkach – pochodnych istniejących antybiotyków, przez międzynarodowych specjalistów z Life Science Business Consulting, zdecydowanie potwierdzają ich obniżoną toksyczność i lepszą rozpuszczalność w wodzie.

bEhbrXGv

- _ Jesteśmy przekonani, że opracowane przez nas związki mogą stanowić przełom w terapii przeciw infekcjom grzybiczym. To choroba cywilizacyjna naszych czasów, która pomimo międzynarodowych wysiłków pozostaje palącym i nadal nierozwiązanym problemem klinicznym dotykającym miliony pacjentów na całym świecie - _przyznaje Jerzy Milewski, prezes zarządu Blirt SA.

Wartość światowego rynku leków przeciwgrzybiczych szacuje się na około 11 mld dolarów rocznie (dane za 2011 rok). Prognozy mówią jednak, że do 2016 roku może ona wzrosnąć do poziomu 12,2 mld dolarów. Europejski rynek farmaceutyków przeciwgrzybiczych szacuje się z kolei na około 3,6 mld dolarów. Natomiast w ciągu najbliższych 3 lat spodziewany jest wzrost do ok. 3,9 mld USD.

Druga nagroda Blirtowi przypadła w kategorii _ Współpraca Biznesu z Nauką _ za projekt cząsteczki przeciwnowotworowej, która ma być stosowana w terapii lekoopornych nowotworów. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uznała, że badania te mogą przynieść przełom w terapii wielolekoopornych nowotworów i pozwolić na zatrzymanie groźnego trendu uodporniania się nowotworów na istniejące leki.

Blirt jest polską firmą biotechnologiczną, która rozpoczęła działalność w 2008 roku. Jej głównym założeniem jest łączenie własnych projektów naukowych z badaniami laboratoryjnymi. Współpracuje z naukowcami Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Farmaceutycznego w Warszawie.

bEhbrXGW
business news
nauka i wiedza
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)