Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BNP Paribas finalizuje przejęcie Banku BGŻ

0
Podziel się:

Wycena Banku BGŻ łącznie z Rabobank Polska sięga 4,5 miliarda złotych.

Na zdjęciu Jean-Laurent Bonnaf&#233;, prezes BNP Paribas<br>
Na zdjęciu Jean-Laurent Bonnaf&#233;, prezes BNP Paribas<br> (PrintScreen z YouTube)

BNP Paribas sfinalizuje 23 września przejęcie od Rabobanku kontroli nad Bankiem BGŻ. W następstwie porozumienie z 5 grudnia 2013 r. BNP Paribas sfinalizuje przejęcie od Rabobanku 41.763.109 akcji Banku BGŻ, czyli 74,39 proc. kapitału. Rabobank złożył zapis na sprzedaż akcji w ramach trwającego wezwania.

Wycena całego Banku BGŻ łącznie z Rabobank Polska, który został połączony z Bankiem BGŻ w czerwcu 2014 r., sięga 4,5 mld złotych (ok. 1,1 mld euro).

Po zakończeniu trwającego wezwania na akcje, BNP Paribas będzie posiadać pomiędzy 88,64 proc. a 90 proc. akcji Banku BGŻ, podczas gdy w rękach Rabobanku pozostanie prawie dziesięcioprocentowy pakiet akcji.

Transakcja zostaje sfinalizowana po otrzymaniu wszystkich wymaganych zezwoleń, w tym od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Z zastrzeżeniem odpowiednich przepisów prawa i regulacji, a także pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód, w tym banku centralnego Belgii (Belgijski Bank Narodowy) oraz KNF, planowane jest połączenie Banku BGŻ oraz BNP Paribas Banku Polska.

_ - Przejęcie Banku BGŻ jest kluczowym krokiem w realizacji strategii Grupy. Jak tylko fuzja Banku BGŻ z BNP Paribas Bank Polska zostanie zatwierdzona i sfinalizowana, nowy podmiot połączy w sobie siłę naszej międzynarodowej grupy bankowej, z doświadczeniem silnego polskiego banku, wyspecjalizowanego w sektorze rolno-spożywczym, z ogólnokrajową siecią dystrybucji i doświadczeniem w bankowości internetowej. Ta solidna podstawa, którą nadal chcemy umacniać, pozwoli nam znaleźć się w gronie najbardziej znaczących banków w Polsce - _ powiedział Jean-Laurent Bonnafé, prezes BNP Paribas.

BNP Paribas przewiduje, że najważniejsze warunki proponowanego połączenia, w tym proponowany parytet wymiany, zostaną opublikowane przez Bank BGŻ i BNP Paribas Bank Polska przed zamknięciem okresu składania zapisów w ramach wezwania.

BNP Paribas od ponad 20 lat działa na polskim rynkui. Przejęcie banku Fortis umożliwiło Grupie znaczący rozwój zarówno w obszarze detalicznym, jak i korporacyjnym.

_ - Polscy klienci Banku BGŻ będą mieć teraz dostęp do międzynarodowej sieci BNP Paribas, korzystając jednocześnie z dotychczasowych doświadczeń Banku BGŻ w bankowości internetowej, którą chcemy dalej rozwijać. W momencie połączenia obu polskich banków, powstanie siódmy co do wielkości bank uniwersalny w kraju, z czteroprocentowym udziałem w rynku depozytów oraz jeszcze bardziej rozwiniętą siecią oddziałów, również w małych i średnich miastach. Bank będzie miał silną pozycję na rynku bankowości internetowej (BGŻOptima) oraz rozwinięte usługi personal finance dla klientów w całym kraju. Będzie również skupiać się na małych i średnich firmach oraz korporacjach, w szczególności z rynku rolno-spożywczego - _podsumowuje Stefaan Decraene, szef Międzynarodowej Bankowości Detalicznej BNP Paribas.

BNP Paribas

Prowadzi działalność w blisko 80 krajach i zatrudnia 190 tys. pracowników, z czego 145 tys. w Europie. Trzy podstawowe segmenty działalności Grupy to Bankowość Detaliczna (ang. Retail Banking), usługi zarządzania aktywami i majątkiem (ang. Investment Solutions) oraz Bankowość Korporacyjna i Inwestycyjna (ang. Corporate and Investment Banking). W Europie, Grupa BNP Paribas działa na czterech rynkach macierzystych (Belgia, Francja, Włochy i Luksemburg) a BNP Paribas Personal Finance jest rynkowym liderem w swoim obszarze. Grupa BNP Paribas rozwija swój model zintegrowanej bankowości detalicznej w krajach basenu śródziemnomorskiego, w Turcji, Europie Środkowej i Wschodniej, a także w USA, w którego zachodniej części prowadzi dużą sieć oddziałów. Grupa BNP Paribas jest również silnie obecna w pozostałych częściach Ameryki oraz rozszerza działalność w Azji w obszarach Bankowości Korporacyjneji Inwestycyjnej oraz w zakresie zarządzania aktywami i majątkiem.

Rabobank Group

Grupa Rabobanku z siedzibą w Holandii jest międzynarodowym dostawcą usług finansowych, działającym na zasadach spółdzielczości. Bank oferuje szerokie spektrum usług na swoim lokalnym rynku. Na rynkach międzynarodowych skupia się zaś na wzmacnianiu swojej pozycji jako banku rolno-spożywczego. Grupa Rabobanku jest bankiem spółdzielczym skupiającym niezależne jednostki lokalne wraz z oddziałem centralnym Rabobank Nederland i jego (międzynarodowymi) spółkami zależnymi. Grupa Rabobanku zatrudnia 55 055 osób w 41 krajach. Bank jest wysoko oceniany przez międzynarodowe agencje ratingowe Standard & Poor's, Moody's i Fitch. Pod względem wskaźnika Tier 1, jest jedną z 30 największych instytucji finansowych na świecie.

Bank BGŻ

Bank BGŻ jest uniwersalnym bankiem komercyjnym, od lat jednym z wiodących banków w Polsce. Swoje usługi kieruje do klientów detalicznych i instytucjonalnych, w tym do znacznej grupy przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego. Specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, gospodarki żywnościowej oraz infrastruktury regionalnej.

Strategia Banku BGŻ zakłada dalszy wzrost efektywności, wzmocnienie wiodącej pozycji w sektorze rolno-spożywczym i wzbogacenie oferty produktowej. Sieć sprzedaży składa się z prawie 400 oddziałów. Bank jest mocno zaangażowany w rozwój małych społeczności poprzez wspieranie jednostek działających na lokalnych rynkach i oferowanie współpracy długoterminowej.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/m288026.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/komisja;europejska;dala;zgode;bnp;paribas;na;zakup;bgz,129,0,1581953.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jest zgoda dla BNP Paribas na zakup BGŻ KE uznała, że transakcja nie budzi obaw o zakłócenie konkurencji na wspólnym rynku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/m180855.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/przejecie;bgz;i;nordei;co;na;to;knf,149,0,1450389.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Przejęcie BGŻ i Nordei. Co na to KNF? Decyzja zezwalająca na przejęcie Nordei przez PKO BP ma nastąpić do końca pierwszego kwartału 2014 roku.
business news
giełda
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)