Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pll lot
03.10.2013 12:17

Boeing zapłaci PLL LOT 100 mln złotych?

Prezes przewoźnika jedzie do Nowego Jorku po odszkodowanie za uziemienie dreamlinerów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lot.com)

Prezes LOT-u Sebastian Mikosz (na zdjęciu) jedzie do Nowego Jorku, gdzie o odszkodowaniu za uziemienie dreamlinerów będzie rozmawiał z władzami Boeinga. Razem z nim do Stanów wybiera się wiceminister skarbu Rafał Baniak. To już drugie spotkanie na tak wysokim szczeblu.

Obie strony będą ze sobą rozmawiać jeszcze w tym tygodniu, po raz pierwszy do takiego spotkania doszło w czerwcu podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Le Bourget pod Paryżem.

_ - Nasze spotkanie w czerwcu było przełomowe. Boeing zrozumiał, że LOT ma kłopoty z powodu dreamlinera _ - powiedział Baniak. Wiceminister przypomniał, że bezpośrednie koszty poniesione przez polskiego przewoźnika z powodu uziemienia dwóch maszyn przekraczają 100 mln zł.

_ - Państwo polskie dając pomoc publiczną PLL LOT, nie udziela jej po to, by łatać dziurę po Amerykanach z powodu uziemienia dreamlinerów. Udziela jej po to, aby ratować linię lotniczą _ - zaznaczył wiceminister. W grudniu 2012 r. przewoźnik otrzymał 400 mln zł pierwszej transzy pomocy publicznej.

Baniak podkreślił, że każde spotkanie z przedstawicielami Boeinga w sprawie dreamlinerów ma na celu zbliżenie stanowisk obu stron, _ tak, by uzyskać dla nas satysfakcjonujące rozwiązania. - Oczekujemy konkretnego stanowiska od Boeinga wobec naszych propozycji _- zaznaczył Baniak.

Nie chciał ujawnić szczegółów rozmów, by - jak podkreślił - nie zaszkodzić negocjacjom. Wskazał jednak, że rekompensata uzyskana od producenta wpłynęłaby korzystnie na wynik finansowy spółki na koniec roku.

Mikosz również nie ujawnia szczegółów negocjacji. - _ Będę prowadził rozmowy z Boeingiem w tempie korzystnym dla LOT. Podtrzymuję swoją zapowiedź, że chciałbym je zakończyć do końca roku _ - powiedział.

Od kilku miesięcy PLL LOT negocjuje z firmą Boeing rozwiązanie problemów związanych z kilkumiesięcznym uziemieniem B787 należących do polskiego przewoźnika.

W styczniu wstrzymano eksploatację 50 dreamlinerów, w tym dwóch należących do LOT. Był to efekt problemów z wadliwymi akumulatorami maszyn. LOT z powodu uziemienia B787 musiał tymczasowo wyleasingować do obsługi tras transatlantyckich trzy samoloty: boeing 777 i 767 oraz airbus 330.

Dreamlinery LOT ponownie wróciły do wykonywania rejsów 1 czerwca br. Obecnie w barwach polskiego przewoźnika lata pięć maszyn tego typu. Docelowo LOT będzie dysponował ośmioma dreamlinerami. Od 10 sierpnia maszyny latają do Nowego Jorku, Chicago, Toronto i Pekinu. W kwietniu, po modyfikacji akumulatorów, boeingi 787 dreamliner dostał pozwolenie na wznowienie lotów. 27 kwietnia etiopskie linie, jako pierwsze wznowiły eksploatację dreamlinerów po kilkumiesięcznej przerwie.

Od kwietnia maszyny te już kilkakrotnie lądowały awaryjnie z powodu różnych problemów technicznych niezwiązanych z akumulatorami, takich jak m.in. wskazanie spadku poziomu oleju silnikowego czy kłopoty z filtrem oleju. W ostatnich tygodniach w dwóch dreamlinerach LOT wykryto brak w silnikach tzw. filtrów paliwowych niskiego ciśnienia. Kilka dni temu jedna z maszyn miała usterkę systemu identyfikacji samolotu, co skutkowało tym, że norweskie władze nie wydały zgody na przelot maszyny nad swoim terytorium i B787 lecący z Toronto do Warszawy musiał lądować na Islandii.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybrakowane Dreamlinery. LOT chce wyjaśnień W dwóch samolotach mechanicy wykryli brak w silnikach filtrów paliwowych.
LOT słusznie żąda pieniędzy od Boeinga - _ Spółka jest zdeterminowana i ma moim zdaniem słuszne roszczenia wobec Boeinga _ - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister skarbu.
PLL LOT upadnie. Wojna cenowa z Ryanairem go dobije Polski przewoźnik poprosi o blisko 400 milionów złotych pomocy. Nowe pomysły na jego ratowanie, to mrzonki - mówią eksperci.
Tagi: pll lot, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz