Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bogdanka chce negocjować ze związkowcami

0
Podziel się:

Spółka zamierza uprościć system wynagradzania. Prezes podał również swoje przewidywania dotyczące zysku za ostatnie trzy miesiące roku.

Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka
Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka (materiały prasowe)
bEJLtaKt

Zarząd Bogdanki rozpocznie wkrótce rozmowy ze związkami zawodowymi w sprawie układu zbiorowego, chce m.in. uprościć system wynagradzania. Z opublikowanego raportu finansowego za trzeci kwartał wynika, że zysk netto spadł, a jednym z powodów są niskie ceny węgla. Według Zbigniewa Stopy (na zdjęciu), prezesa Bogdanki, wynik w czwartym kwartale tego roku będzie podobny do tego z trzeciego kwartału.

_ - Pracujemy nad układem zbiorowym, jeszcze w tym roku rozpoczniemy dyskusję ze związkami. Patrzymy, co się dzieje na Śląsku, jakie będą rozwiązania w sprawie deputatów dla emerytów. Nie czekając, chcemy wprowadzać swoje rozwiązania _ - powiedział na czwartkowej konferencji prezes Stopa.

Poinformował, że łączny koszt deputatów dla pracowników i emerytów wynosi w spółce ok. 20 mln zł rocznie.

bEJLtaKv

Zarząd spółki chce m.in. zmienić system wynagradzania._ - Chcemy uprościć system wynagradzania tak, by większy był składnik motywacyjny _ - powiedział prezes.

Bogdanka poinformowała, że zakończył się w spółce spór zbiorowy w sprawie wzrostu wynagrodzeń w roku 2014. Na mocy porozumienia przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2014 r. będzie wyższe o 2,5 procent niż w roku 2013 poprzez wypłatę nagrody specjalnej, płatnej w dwóch ratach (listopad 2014 roku, styczeń 2015 roku).

_ - Szacujemy, że w czwartym kwartale wpływ tych ustaleń wyniesie poniżej 10 mln zł _otych - powiedział Roger de Bazelaire, wiceprezes ds. finansowych.

Spółka podała też, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie bazowe na rok 2015 pozostaje bez zmian, tj. na poziomie wykonania za rok 2013.

bEJLtaKB

Wyniki spółki słabsze niż rok wcześniej

Wczoraj spółka opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał. W tym okresie Bogdanka zarobiła na poziomie netto 79,370 mln złotych, czyli o 4 procent mniej niż przed rokiem. Jeszcze większy spadek zanotowano w przypadku zysku brutto oraz zysku z samego tylko segmentu sprzedaży. Spadły one odpowiednio o 16,3 procent i 25,2 procent.

Narastająco od początku roku, zysk netto wyniósł 170,794 mln złotych. Jest to o 24 procent mniej w stosunku do pierwszych trzech kwartałów 2013 roku.

W trzecim kwartale Bogdanka wyprodukowała 2,38 mln ton węgla. Jest to wynik o 10,3 procent lepszy od rezultatu z analogicznego okresu sprzed roku. Jak dodaje spółka, jest to najwięcej w historii firmy. Przyczyniło się do tego uruchomienie we wrześniu 2014 roku nowego zakładu przeróbki mechanicznej węgla. Prezes Stopa przewiduje, że w całym 2014 roku spółka wyprodukuje 9 mln ton węgla.

bEJLtaKC

Sprzedaż węgla w tym okresie wyniosła 2,5 mln ton. Głównymi kontrahentami spółki jest elektrownia Kozienice, GDF Suez Energia, PGNiG Termika, Elektrownia Ostrołęka, Zakład Azotowy Puławy.

W ramach działań mających na celu przedłużenie żywotności kopalni, spółka przygotowuje się do złożenia w 2016 roku wniosku o nową koncesję. Z kolei w październiku tego roku otrzymała koncesję na rozpoznanie złoża Orzechów.

W komunikacie do wyników, spółka podkreśla, że największym wyzwaniem są spadające ceny węgla, które pogarszają wyniki finansowe.

Prezes przedstawia prognozy

Według Zbigniewa Stopy, prezesa Bogdanki zysk netto w czwartym kwartale tego roku będzie podobny do tego z trzeciego kwartału.

bEJLtaKD

- _ W czwartym kwartale produkcja będzie na podobnym poziomie jak w trzecim kwartale, ceny nie powinny się zmienić, a sprzedaż mamy zapewnioną. W związku z tym wynik netto w ostatnich trzech miesiącach roku nie powinien być gorszy kwartał do kwartału _- mówił prezes Stopa.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJLtaKW
business news
prosto z firm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)