Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnictwo
10.06.2015 10:31

Bogdanka wyprodukuje w tym roku mniej węgla

Spółka wyprodukuje w tym roku 8,5 mln ton węgla, dużo mniej od możliwości wytwórczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bogdanka S.A.)

Lubelski Węgiel Bogdanka zakłada, że w związku z trudną sytuacją na rynku węgla wyprodukuje w tym roku 8,5 mln ton węgla - znacznie poniżej swoich mocy produkcyjnych, poinformował prezes spółki Zbigniew Stopa.

- Sytuacja na polskim rynku węgla nadal pogarsza się. Ma to związek z utrzymującą się nadpodażą węgla oraz agresywną polityką cenową ze strony dotowanej przez rząd Kompanii Węglowej. Skutkiem powyższych czynników jest zagrożenie ograniczania wolumenów sprzedaży do odbiorców Bogdanki w 2015 roku, a być może i w dalszej perspektywie czasowej. W tej chwili oceniamy, że nasze możliwości sprzedażowe na ten rok to 8,5 mln ton, czyli znacznie poniżej naszych mocy produkcyjnych - powiedział Stopa, cytowany w komunikacie.

- Zarząd zdecydował o wdrożeniu programu restrukturyzacji obejmującego m.in. optymalizację planu produkcyjnego, znaczącą redukcję stałego poziomu zatrudnienia i usług outsourcingowych, utrzymanie kosztów jednostkowych na obecnym poziomie oraz redukcję planu inwestycyjnego do poziomu niezbędnego z punktu widzenia zachowania ciągłości działalności spółki - czytamy dalej w komunikacie.

Pod koniec kwietnia br. Stopa informował, że Bogdanka analizuje dwa podstawowe scenariusze: rozwojowy i konserwatywny, w kontekście planowanej (do końca czerwca) aktualizacji strategii. Pierwszy ze scenariuszy - rozwojowy - zakłada docelowe wydobycie na poziomie 10-12 mln ton węgla rocznie. Drugi scenariusz - konserwatywny - zakłada trudne warunki rynkowe i wydobycie na poziomie 8-9,5 mln ton, dostosowywane do możliwości sprzedażowych. W tym scenariuszu spółka może ograniczyć nakłady inwestycyjne do średnio ok. 450 mln zł rocznie.

"W związku z wdrożeniem planu restrukturyzacji, nakłady inwestycyjne na 2015 r. przewidziane są na poziomie ok. 440 mln zł dla spółki i 460 mln zł dla całej grupy kapitałowej LW Bogdanka. Jednocześnie prowadzone są działania sprzedażowe mające na celu pozyskanie dodatkowych odbiorców węgla" - czytamy również w dzisiejszym komunikacie.

Także pod koniec kwietnia br. Bogdanka obniżyła planowane na ten rok nakłady inwestycyjne o 77 mln zł do 503 mln zł.

Notowania tygodniowe akcji Bogdanki

LW Bogdanka - notowana na GPW i wchodząca w skład indeksu największych spółek WIG20 - miała na koniec 2014 r. 16,6 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 24,9 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: górnictwo, lwb, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz