Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lwb
07.04.2014 07:00

Bogdanka zwiększa wydobycie, wbrew tendencjom na rynku

Spółka od 2011 zwiększyła produkcję o 2,6 miliona do 8,2 miliona ton w całym 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bogdanka S.A.)

Bogdanka w pierwszym kwartale roku wydobyła 2,24 miliona ton węgla handlowego. Spółka prognozuje też zwiększenie wydobycia w cały 2014 rok, mimo prognozowanego przez ekspertów spadku wykorzystania węgla w dłuższym terminie.

Wydobycie w pierwszym kwartale było ponad 10 procent wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i o 6 proc. większe, niż w czwartym kwartale 2013 roku. _ - Trudniejsze warunki geologiczne, z którymi spotkaliśmy się w czwartym kwartale w ścianie zamykającej pokład 382 są już za nami, jednak parametry złoża w ścianie w Polu Stefanów uruchomionej w listopadzie nadal pozostają niższe niż pierwotne założenia - _powiedział cytowany w komunikacie prasowym Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki (na zdjęciu).

Spółka od 2011 zwiększyła produkcję o 2,6 miliona do 8,2 miliona ton w całym 2013 roku. Wynik na koniec ubiegłego roku był gorszy od wcześniejszych szacunków (planowano 8,6 - 9 miliona) ze względu na trudne warunki geologiczne w czwartym kwartale, czyli zaciskanie chodników w ścianie wydobywczej G-2.

źródło: Bogdanka

Spółka planuje, że wydobycie w całym 2014 roku będzie wyższe o co najmniej milion ton w porównaniu do 2013 roku, czyli od 9,3 do 10 milionów ton węgla.

Ostatnie wyniki i zapowiedzi Bogdanki są wbrew rynkowym tendencjom. Po pierwsze, wydobycie węgla w Polsce konsekwentnie spada. O ile na początku lat 90. stanowiło około 150 milionów ton rocznie, to już 2000 rok zamknął się na poziomie 110 milionów, a w 2013 spadło poniżej 100 ton, wynika z danych Polcoaldex.pl. Był to głównie efekt likwidacji nierentownych kopalń oraz zwolnieniach w branży.

Pod drugie, długoterminowe prognozy zakładają spadek wykorzystania naszego węgla, wynika z raportu Fundacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Problemem są utrzymująca się wyższa cena niż w Europie oraz propozycja wprowadzenia nowej polityki klimatycznej w Unii Europejskiej.

Z drugiej strony, wsparciem dla rynku węgla może być poprawiająca się koniunktura w światowej gospodarce. Popyt na surowiec wynika z zapotrzebowania na energię oraz stal, a to zaś jest między innymi pochodną zmiany PKB. Prognozy są optymistyczne - Bank Światowy szacuje, że o ile w 2013 roku globalna gospodarka urosła o 2,2 proc., to już w tym roku zmiana wyniesie plus 3 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: lwb, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz