Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Boryszew ma zgodę od UOKiK-u. Przejmie Tensho Poland Corporation

0
Podziel się:

Firma zakupi 80 proc. udziałów spółki za kwotę 1,6 mln euro i weźmie na siebie zadłużenie TPC w wysokości 9 mln euro.

Prezes zarządu Boryszew SA Piotr Szeliga.
Prezes zarządu Boryszew SA Piotr Szeliga. (boryszew)
bEUmMdZx

Zakup 80 proc. udziałów firmy z Ostaszewa umożliwi grupie natychmiastowe rozpoczęcie produkcji części dla kluczowego partnera - Volkswagena.

Boryszew planował przejęcie od dłuższego czasu. Już w kwietniu firma podpisała z Mitsui & Co. Ltd., Tensho Electric Industries Co. Ltd. i Sanko Corp. Ltd. warunkową umowę zakupu Tensho Poland Corporation, a wraz z nią należącej do spółki fabryki komponentów z tworzyw sztucznych w podtoruńskim Ostaszewie.

W umowie Boryszew zobowiązał się do zakupu 80 proc. udziałów TPC za 1,6 mln euro oraz przejęcia zadłużenia odsetkowego spółki w wysokości 9 mln euro, który zostanie zamieniony na 3,8 proc. akcji Boryszewa. W oficjalnym komunikacie firma informowała także o planowanej współpracy między obiema grupami. Boryszew miałby do niej wnieść swój potencjał dystrybucyjno-sprzedażowy, a nowi partnerzy nowoczesne technologie oraz wsparcie w nowych obszarach geograficznych - m.in. w Meksyku.

bEUmMdZz

Jak udało nam się dowiedzieć, oficjalna zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację umożliwi spółce Boryszew natychmiastowe uruchomienie produkcji części dla głównego klienta grupy - Volkswagena. Zarząd Boryszewa planuje, by zakład w Ostaszewie wraz z fabryką budowaną na terenach Elany stał się w krótkim terminie wiodącym zakładem segmentu motoryzacyjnego. Liczy także na rozwinięcie współpracy z nowymi japońskimi partnerami biznesowymi, którzy na skutek transakcji stali się udziałowcami Boryszewa.

Tensho Poland Corporation należy do japońskiego koncernu Tensho Electric Industries. Produkuje wysokiej jakości wyroby z tworzyw sztucznych, wykorzystywane m.in. w przemyśle telewizyjnym i w sektorze motoryzacyjnym. Grupa Tensho posiada zakłady w Japonii, Chinach, Ameryce Północnej.

Grupa Boryszew zajmuje się produkcją materiałów chemicznych oraz komponentów dla sektora motoryzacyjnego. Po I kwartale 2014 roku jej zysk operacyjny G wyniósł prawie 34 mln zł i był o 5,6 mln zł wyższy od wyniku osiągniętego w analogicznym okresie roku ubiegłego. EBITDA Grupy Boryszew wyniosła 60 mln zł, a zysk netto Boryszewa z działalności kontynuowanej osiągnął pułap 16,5 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
UOKiK wydał zgodę na koncentracje... Dzięki zgodzie między innymi chemiczna spółka Boryszew będzie mogła przejąć kontrolę nad Tensho Poland Corporation.
Zysk Boryszewa wzrósł o prawie jedną czwartą W segmencie motoryzacyjnym przychody wyniosły 467,8 mln zł wobec 392,2 mln zł rok wcześniej.
Boryszew zrobił pierwszy krok w stronę przejęcia TPC Spółka podpisała list intencyjny w sprawie zakupu 80 procent udziałów.
Sprawdź, czego za 2-3 lata spodziewa się Boryszew Grupa nadal pracuje nad nową strategią oraz decyzją w sprawie uruchomienia produkcji w Meksyku. Obie informacje rynek może poznać w drugim kwartale.
bEUmMeaa
business news
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)