Notowania

Przejdź na
bosch
07.01.2015 15:18

Bosch przejmuje udziały Siemensa

Przejęcie oznacza zwiększenia zaangażowania koncernu w dziedzinie nieruchomości i urządzeń zintegrowanych z internetem oraz w motoryzacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BSH Group/Press)

Grupa Bosch sfinalizowała przejęcie 50 procent udziałów Siemensa w spółce BSH Bosch und Siemens Hausgerate GmbH. Urzędy antymonopolowe wydały zezwolenie na przejęcie całości udziałów. Dawna spółka joint venture BSH Bosch und Siemens Hausgerate BmbH (BSH) stanie się teraz spółką zależną Bosch. Planowane jest podwojenie obrotów spółki BSH - poinformował dr Karsten Ottenberg (na zdjęciu), który będzie kierował spółką.

Producent sprzętu AGD, którego obroty za rok 2013 wyniosły około 10,5 mld euro i który zatrudnia około 50 000 pracowników, po wpisaniu do rejestru handlowego będzie działał dalej pod nazwą BSH Hausgerate GmbH.

Nacisk na internet

Całkowite przejęcie BSH przyczyni się do zwiększenia zaangażowania spółki Bosch w dziedzinie nieruchomości i urządzeń zintegrowanych z internetem.

W ramach koncepcji Smart Home, w przyszłości zwiększy się komfort użytkowania i energooszczędność urządzeń AGD, będą one także łatwiejsze w obsłudze.

Spółka BSH stworzyła m.in. aplikację _ Home Connect _, która umożliwia sterowanie urządzeniami zintegrowanymi za pośrednictwem sieci wifi za pomocą smartfona lub tabletu. Pierwszymi urządzeniami z możliwością sterowania przy pomocy aplikacji Home Connect, jakie BSH wprowadził na rynek, są piekarniki i zmywarki - niedługo dołączą do nich kolejne urządzenia AGD.

_ - Stworzenie rozwiązań dostosowanych do potrzeb świata zintegrowanego z internetem to nasz cel strategiczny - _ powiedział dr Karsten Ottenberg, który będzie także w przyszłości kierował spółką BSH.

Spółka będzie prowadziła działalność gospodarczą jako niezależny podmiot w ramach Grupy Bosch._ Bosch, jako właściciel ceniący wartości, będzie w pełni wspierał naszą strategię _ - powiedział Ottenberg. Celem BSH - jako wiodącego na świecie przedsiębiorstwa w branży AGD - pozostaje dalsze rozbudowywanie pozycji na światowych rynkach, a zwłaszcza zdobywanie udziałów na rynkach pozaeuropejskich.

_ - Do roku 2025 planowane jest podwojenie obrotów spółki BSH. W tym celu spółka zamierza intensywnie inwestować w badania i rozwój, a także w prowadzone przez siebie marki - _ poinformował Ottenberg.

Rośnie udział Boscha w rynku motoryzacyjnym

Wraz z objęciem całości udziałów w spółce BSH, Bosch rozszerzy swoją działalność w obszarze, który nie dotyczy branży motoryzacyjnej. Dzięki całkowitej konsolidacji działu Consumer Goods zwiększy swoje udziały w obrotach Bosch do około jednej czwartej.

Udział w obrotach sektorów innych niż Mobility Solutions będzie wówczas wynosił ponad 40 proc. W ten sposób Bosch przybliży się do swojego długoterminowego celu, jakim jest uzyskiwanie około połowy obrotów z działalności poza sektorem Mobility Solutions.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992 i jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., w której udział firmy Bosch wynosi 50 proc. Bosch prowadzi w Polsce działalność w 4 lokalizacjach: Warszawie (siedziby spółek), Wrocławiu, Łodzi i Rzeszowie (fabryki). W 2013 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót w wysokości 2,5 mld złotych i zatrudniała ok. 1000 pracowników. W 2014 roku Bosch został wyróżniony tytułem TOP Employers Polska 2014 dla najlepszych pracodawców w kraju.

W roku 2013 około 281 000 pracowników Boscha wygenerowało obrót w wysokości 46,1 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz przeszło 360 spółek zależnych i regionalnych w około 50 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w około 150 krajach na świecie.

W 2013 roku Bosch zainwestował około 4,5 mld euro w badania i rozwój oraz zgłosił ponad 5 000 patentów na całym świecie.

Tagi: bosch, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz