Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budowa nowych bloków w Elektrowni Opole. Jest zielone światło

Rada nadzorcza PGE zatwierdziła program finansowania wewnętrznego budowy nowych bloków do wartości 11,6 mld zł - poinformował dzisiaj zarząd spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)
Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE

Rada nadzorcza PGE zatwierdziła program finansowania wewnętrznego budowy nowych bloków do wartości 11,6 mld zł - poinformował dzisiaj zarząd spółki, któremu przewodzi Marek Woszczyk.

Zatwierdzenie programu umożliwia rozpoczęcie prac budowlanych w Elektrowni Opole zgodnie z harmonogramem, czyli 1 lutego 2014 r. PGE poinformowało też, że zarząd zaakceptował rekomendacje Komitetu Inwestycyjnego, potwierdzające zamiar wydania 31 stycznia tego roku Polecenia Rozpoczęcia Prac (NTP). Bloki nr 5 i 6 na węgiel kamienny mają dostarczać w sumie 1800 MW; budowa jednego ma potrwać 54 miesiące, a drugiego - 62 miesiące.

W ocenie zarządu spółki w ostatnich miesiącach _ zaznaczyły się kierunkowe zmiany w otoczeniu sektora energetycznego - nie tylko w Polsce, ale i w Europie _. Chodzi o obszary systemowych zmian na rynku energii, takich jak np. wprowadzenie mechanizmu operacyjnej rezerwy mocy, ograniczających ryzyka w energetyce konwencjonalnej; projektowane regulacje dotyczące odnawialnych źródeł energii - racjonalizujące rozwój tego sektora w Polsce i kierunki europejskiej polityki klimatycznej, w szczególności interwencje w systemie handlu emisjami CO2.

Szczegóły projektu inwestycyjnego Opole II podane zostaną w najbliższym czasie - podała spółka. W kwietniu 2013 r. PGE ogłosiła rezygnację z projektu Opole II, jako nierentownego. W kolejnych miesiącach decyzja spotka się z dezaprobatą rządu i protestami m.in. lokalnej społeczności, związków zawodowych i biznesu.

W czerwcu 2013 r. premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd znajdzie sposoby i środki, by Opole II powstało, a Kompania Węglowa i PGE podpisały list intencyjny w sprawie dostawy węgla do przyszłych nowych bloków.

Notowania PGE na warszawskiej giełdzie w ostatnich trzech miesiącach

Przychody grupy PGE ze sprzedaży w III kwartale 2013 roku wyniosły 7,48 mld złotych, w porównaniu do 6,93 mld złotych w roku poprzednim (wzrost o 8 proc). Zysk EBITDA wyniósł z kolei 2,27 mld złotych w porównaniu do 2,14 mld złotych w analogicznym okresie poprzedniego roku (wzrost o 6 proc.). Zysk netto pozostał na niezmienionym poziomie - 1,25 mld złotych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rozbudowa elektrowni opole, pge, business news, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz