Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Buty CCC konkurują z markami produkowanymi w Niemczech

0
Podziel się:

Rynek naszych zachodnich sąsiadów jest 6-krotnie większy niż polski.

Buty CCC konkurują z markami produkowanymi w Niemczech
(mat. prasowe CCC)

CCC, firma należąca do Dariusza Miłka (na zdjęciu) - jednego z najbogatszych Polaków, buduje sieć w Niemczech i Austrii. Z czasem ma ruszyć intensywna kampania marketingowa. Dzięki temu biznes polskiej firmy w ciągu dwóch lat ma stać się rentowny. Zdaniem wiceprezesa Piotra Nowjalisa, buty produkowane w Polkowicach mogą z powodzeniem konkurować z największymi markami.

- Rynki niemieckojęzyczne są dla nas bardzo ważną częścią biznesu, z kilku powodów. Po pierwsze, to bliskość geograficzna. Po drugie zaś, klient nie dokonuje tam wyboru na podstawie znajomości marek czy preferencji indywidualnych, ale na podstawie ceny. I my z naszą ofertą, szczególnie butów skórzanych produkowanych w Polkowicach, jesteśmy w stanie konkurować z niemieckimi czy austriackimi detalistami - powiedział Nowjalis w rozmowie z ISBnews.

Dodał, że dotychczas firma zbudowała sieć sprzedaży składającą się z 34 sklepów w Niemczech i 23 w Austrii.

- Jest to dla nas, po Europie Środkowej, strategiczny kierunek rozwoju. Na razie nie są one rentowne, ale dopiero budujemy sieć bez nakładów marketingowych. Gdy osiągnie ona odpowiednią skalę, zastosujemy odpowiednie działania. Rynek niemiecki to 12 mld euro, podczas gdy polski to 2 mld euro, przy tylko 2-krotnie mniejszej liczbie konsumentów. Zważywszy na nasze przewagi konkurencyjne i percepcję na niedrogie sieci dyskontowe, jesteśmy skazani na sukces, a osiągnięcie rentowności to kwestia roku - dwóch - dodał wiceprezes ds. finansowych CCC.

Przypomniał on, że w strategii ogłoszonej w sierpniu 2012 r. CCC zapowiedziało budowę silnej pozycji nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowej.

- W ciągu 3 lat postanowiliśmy zbudować silna pozycję w Czechach, Słowacji i na Węgrzech, planując otworzyć około 80 proc. nowej powierzchni handlowej, podwoić przychody, zachowując przy tym dotychczasową rentowność. Akcjonariusze zareagowali dużą dawką euforii, która okazała się uzasadniona. Dzisiaj, po 3 latach, przychody spółki realizowane w Polsce to tylko 65 proc. całości, podczas, gdy do roku 2011 było to 96 proc., a reszta to był rynek czeski - wskazał Nowjalis.

Sprzedaż grupy CCC (w tys. zł)

Dobre wyniki sprzedażowe spółki przekładają się na zyski. W 2014 roku grupa zarobiła "na czysto" 420 milionów złotych. To zdecydowanie najlepsze osiągnięcie od ponad 10 lat. Jednocześnie obserwujemy wzrost wyceny spółki w ciągu 11 lat o około 1900 procent.

- Inwestorzy wierzą w naszą strategię, szczególnie rozwoju w Europie Środkowej. Na razie nie ma takiej wiary w Niemcy i Austrię, ale po uzyskaniu tam rentowności to się zmieni. Wówczas kolejnymi rynkami będą kraje Beneluksu, Dania, Szwecja i Wielka Brytania poza Londynem. W tych krajach mają przeważnie paskudną pogodę, a my 2/3 sprzedaży realizujemy w okresie jesienno-zimowym. Po drugie klienci nie są przywiązani do marek, ale do ceny - wskazuje wiceprezes CCC.

Notowania akcji grupy CCC na przestrzeni ostatnich 10 lat

Grupa CCC jest liderem polskiego rynku sprzedaży detalicznej obuwia i jednym z największych jego producentów w Polsce. Na jej czele stoi Dariusz Miłek, będący jednocześnie największym udziałowcem.

Prezes pozbywa się akcji

Majątek prezesa CCC wyceniany jest na prawie 4 miliardy złotych. Daje mu to piątą pozycję w rankingu 100 najbogatszych Polaków. Ponad połowa majątku jest ulokowana w akcjach właśnie CCC (2,3 mld zł).

Portfel Dariusza Miłka (na dzień 02.06.2015)
udział proc. liczba akcji cena bieżąca (zł) cena z 31/12/2014 (zł) wartość bieżąca (mln zł) zmiana wartości od 31/12/2014 (mln zł)
CCC 34,79 13360000 174,0 133,5 2324,6 +541,1

Źródło: Money.pl, Notoria

2 czerwca jego firma zależna Ultro S.A. ogłosiła jednak, że chce się pozbyć 3,01 mln akcji CCC, stanowiących 7,84 procent wszystkich papierów. Wartość sprzedawanego pakietu według ceny po ogłoszeniu informacji powinna wynieść 523 mln zł, czyli prawie tyle samo, ile Miłek zarobił w tym roku na CCC.

Akcje CCC wzrosły od stycznia o ponad 30 proc., dzięki bardzo dobrym wynikom osiąganym przez spółkę w Polsce, ale i rozwojowi za granicą.

Jak Miłek doszedł do wielkiej fortuny? O tym przeczytasz w serwisie Biztok.pl

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)