Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Były prezes PZ Cormay oskarża: Fundusze nielegalnie przejęły kontrolę

0
Podziel się:

Zdaniem Tuory, uchwały ostatniego walnego zgromadzenia są nieważne, bowiem zostały podjęte dzięki głosom akcjonariuszy.

Były prezes PZ Cormay oskarża: Fundusze nielegalnie przejęły kontrolę
(materiały prasowe)

Jeden z akcjonariuszy spółki PZ Cormay złożył pozew do sądu twierdząc, że porozumienie pomiędzy funduszami inwestycyjnymi pozwoliło na objęcie kontroli nad firmą. Jak się dowiedzieliśmy, autorem pozwu jest Tomasz Tuora, były szef spółki.

Zdaniem Tuory, uchwały ostatniego walnego zgromadzenia są nieważne, bowiem zostały podjęte dzięki głosom akcjonariuszy, którzy zawarli porozumienie z naruszeniem obowiązków informacyjnych oraz na szkodę spółki i pozostałych akcjonariuszy.

Chodzi o walne z 26 sierpnia, w czasie którego doszło do zmian w radzie nadzorczej, a w efekcie do przetasowania w samym zarządzie - funkcję prezesa stracił Tomasz Tuora, zaś członka zarządu Barbara Tuora-Wysocka. W ich miejsce walne powołało Janusza Płocicę (byłego prezesa Zelmera) oraz Wojciecha Suchowskiego.

Były prezes nie wymienia, o które fundusze inwestycyjne chodzi. Obecnie w akcjonariacie spółki około 5 procent głosów na walnym lub więcej mają Total FIZ, OFE Alianz Polska i TFI PZU Asset Management. Drugim, największym akcjonariuszem jest Tuora z 12-proc. udziałem.

_ - O zawarciu porozumienia niektórych akcjonariuszy świadczy szereg okoliczności, m.in. zgodne głosowanie wszystkich członków porozumienia nad uchwałami. Dodatkowo, podczas obrad okazało się, że wszyscy kandydaci na członków Rady Nadzorczej, a także przyszły nowy prezes, byli obecni w miejscu Walnego Zgromadzenia. Osoby te musiały być zatem pewne, że zostaną powołane w skład organów spółki. Warto podkreślić, że ich kandydatury nie zostały ujawnione przed rozpoczęciem Walnego Zgromadzenia - _ czytamy w przesłanym do redakcji oświadczeniu.

Dowiedzieliśmy się też, że to tylko część zarzutów, a cała lista jest dużo dłuższa. Do tej pory nie otrzymaliśmy komentarza od obecnego zarządu spółki.

PZ Cormay to producent odczynników diagnostycznych i dystrybutor aparatury medycznej, który eksportuje produkty do ponad 150 krajów świata. Flagowym projektem jest analizator BlueBox, który ma umożliwić wykonanie badania bez konieczności klasycznego pobierania krwi i jej transportu do laboratorium. Wciąż nie wiadomo, kiedy ruszy jego sprzedaż, aczkolwiek planowany termin to 2016 rok.

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)