Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BZ WBK o fuzji, dywidendzie i zyskach. Kurs spada

0
Podziel się:

Bank ocenia, że korzyści z fuzji z Kredyt Bankiem, wcześniej planowane na 465 milionów złotych, będą wyższe.

BZ WBK o fuzji, dywidendzie i zyskach. Kurs spada
(PAP/Leszek Szymański)

BZ WBK ocenia, że korzyści z fuzji z Kredyt Bankiem, wcześniej planowane na 465 milionów złotych, będą wyższe - wynika z wypowiedzi prezesa banku Mateusz Morawieckiego. Podtrzymuje z kolei, że chce pozostać spółką dywidendową. Mimo optymistycznych prognoz inwestorzy wyprzedają akcje.

- _ Obietnicę synergii kosztowych podnieśliśmy wcześniej do 340 milionów złotych na koniec 2015 roku. Jesteśmy na dobrej drodze, by przekroczyć jeszcze raz ten cel synergii kosztowych _ - powiedział Morawiecki.

- _ Synergie dochodowe rosną wolniej. Nasze założenie podnieśliśmy do 125 milionów złotych i dzisiaj widzimy, że będzie to także więcej _ - dodał.

Co z dywidendą?

BZ WBK podtrzymuje również politykę wypłaty dywidendy, zakładającą przeznaczanie na nią 50 procent zysku. - _ Polityka średnioterminowa dotycząca wypłaty dywidendy jest podtrzymana _ - zapowiedział Morawiecki.

Ankietowani przez PAP analitycy spodziewają się, że BZ WBK przeznaczy na dywidendę 52 procent zysku netto osiągniętego w 2013 roku, co da 10,7 złotego dywidendy na akcję.

Oczekiwania ekspertów odnośnie wskaźnika wypłaty wahają się od 50 do 60 procent, a DPS (Dividend Per Share, dywidenda na akcję) od 9,6 do 11,9 złotego.

Optymistyczne prognozy...

BZ WBK planuje, że w 2014 roku zysk netto banku, nie uwzględniający przejęcia 60 procent Santander Consumer Banku, będzie wyższy rok do roku - poinformował dziś także prezes banku.

- _ Chcemy, by bez uwzględnienia transakcji z Santanderem, zysk w 2014 roku był wyższy niż w 2013 roku _ - powiedział Morawiecki. W całym 2013 roku zysk netto grupy BZ WBK wynosił 1,98 miliarda złotych, czyli był o 38,3 procent wyższy niż rok wcześniej.

... ale inwestorzy rozczarowani

W czwartym kwartale 2013 roku bank _ na czysto _ zarobił 651,8 mln zł, czyli nieco poniżej rynkowych szacunków. Oczekiwania dziesięciu biur maklerskich sondowanych przez PAP, wahały się od 634 mln zł do 690 mln złotych, przy średniej na poziomie 660,4 mln złotych.

Sprawdź, jak dzisiaj radzą sobie akcje BZ WBK Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Opublikowany dziś raport finansowy za ubiegły rok nie zachęcił inwestorów do kupowania akcji. Kurs BZ WBK około południa - po trzech godzinach dzisiejszej sesji na warszawskiej giełdzie - spada o około 2 procent.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)