Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Capital Park szykuje się do kolejnych akwizycji

0
Podziel się:

Spółka od początku roku wydała 8-9 milionów złotych. Co dalej?

Capital Park szykuje się do kolejnych akwizycji
(materiały prasowe)
bEUmxzfV

Capital Park, inwestor i deweloper działający na rynku nieruchomości w Polsce, analizuje szereg projektów akwizycyjnych. W tym roku ma do wydania ok. 200 mln zł brutto, z czego finansowanie własne stanowić będzie 50-60 mln zł. Od początku roku spółka wydała dopiero 8-9 mln zł na dwa niewielkie obiekty - w Olsztynie i Warszawie.

_ Analizujemy szereg projektów, mamy około 90 pozycji na liście, w pipe line. Będziemy jednak selektywnie podchodzić do inwestycji _ - powiedział na konferencji prasowej Marcin Juszczyk, członek zarządu spółki (na zdjęciu).

Podtrzymał, że w tym roku możliwy jest zakup przez Capital Park obiektów o wartości ok. 200 mln zł brutto, przy czym 50-60 mln zł stanowiłoby finansowanie własne.

bEUmxzfX

_ Do tej pory zamknęliśmy transakcje kupna dwóch małych obiektów, w Olsztynie i w Warszawie, przy Al. KEN. Jednak w przygotowaniu są i większe transakcje _ - powiedział Juszczyk.

Spółka rozważa nabycie m.in. portfela nieruchomości międzynarodowej sieci spożywczej i przebudowy istniejących centrów handlowych. Prowadzone są też rozmowy o portfelu street mall na Śląsku.

_ Intensywnie pracujemy. Liczymy, że efekty będą widoczne w najbliższych miesiącach _ - powiedział Juszczyk. Wśród już realizowanych przez spółkę projektów jest Eurocentrum Office Complex.

Oddanie do użytku etapu pierwszego inwestycji planowane jest na czerwiec 2014 roku. Podpisano już umowy przednajmu na 55 proc. powierzchni na wynajem (z 42,3 tys. m kw). Wśród najemców są m.in. Unilever, Qumak Sekom, Imtech Polska i Ramstad Polska.

bEUmxzgd

_ Ze względu m.in. na wakacje czynszowe pełny efekt oddania tej inwestycji do użytku będzie widoczny w przychodach za 2015 rok _ - powiedział Michał Koślacz, członek zarządu spółki Capital Park.

Trwają też prace przy projekcie Royal Wilanów. Budowę rozpoczęto w sierpniu 2013 roku. Planowane zakończenie prac to sierpień 2015 r. Wielkość tego projektu to 29,8 tys. m kw powierzchni biurowej i 6,9 tys. m kw powierzchni handlowej pod wynajem.

Jak poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki, podpisano umowy przednajmu na 66 proc. powierzchni handlowej i 24 proc. powierzchni biurowej. Podpisana została umowa kredytu budowlanego na ten projekt o wartości 61 mln euro.

Kolejna inwestycja to Art Norblin. Obecna koncepcja zakłada ok. 24 tys. m kw powierzchni handlowej i ok. 40 tys. m kw powierzchni biurowej. Capital Park otrzymał pozwolenie na budowę, jednak prace przesuwają się w czasie ze względu na protesty okolicznych mieszkańców, które muszą być rozpatrzone przez wojewodę.

bEUmxzge

_ Spodziewamy się, że pozwolenie na budowę będzie podtrzymane _ - powiedziała Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjny spółki.

Planowane rozpoczęcie budowy to początek 2015 roku. Zakończenie prac przewidziane jest na drugi kwartał 2017 r.

W tym roku spółka zamierza zakończyć budowę street mall Vis a Vis w Łodzi z 5,6 tys. m kw. powierzchni najmu. Stopień komercjalizacji wynosi ponad 50 proc.

Capital Park podtrzymuje plan emisji w tym roku obligacji o wartości ok. 100 mln zł.

bEUmxzgf

_ Mamy wyemitowane obligacje o wartości 100 mln zł zapadające w lipcu 2015 roku. Częściowo chcielibyśmy zrefinansować ten dług nową emisją _ - powiedział Koślacz.

Po pierwszym kwartale tego roku wartość aktywów netto należna akcjonariuszom spółki wyniosła 983 mln zł z wobec 974 mln zł na koniec grudnia 2013 r.

Wartość portfela nieruchomości na koniec marca tego roku wzrosła o 6,9 proc., do 1,45 mld zł.

Notowania Capital Park od początku roku

bEUmxzgg

Przychody z działalności operacyjnej wyniosły 10,9 mln zł i były o 8,2 proc. wyższe niż rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 7,6 mln zł wobec 7,8 mln zł w I kwartale 2013 roku.

Zysk netto spadł w I kw. 2014 r. do 3,2 mln zł z 12,3 mln zł przed rokiem, jak poinformowali przedstawiciele spółki głównie z powodu wpływu aktualizacji wyceny nieruchomości inwestycyjnych.

Wskaźnik zadłużenia na koniec I kwartału wyniósł 27,9 proc. wobec 36,5 proc. na koniec marca 2013 r.

_ To nie jest tak, że ta tendencja będzie utrzymana. Rozpędzają się kolejne inwestycje, ten wskaźnik będzie w przyszłości rósł _ - powiedział Koślacz.

bEUmxzgy
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)