Wartość Barometru Carrefour - Wskaźnika Koniunktury Konsumenckiej wzrosła o 0,4 pkt m/m do -8,0 pkt w grudniu (w skali od -100 do +100) - podał Carrefour Polska. Mimo poprawy klimatu koniunktury w handlu, skłonność do zakupów spadła.
_ W skali całego 2013 roku tempo wzrostu spożycia indywidualnego osiągnie wartość poniżej jednego procenta. Liczymy, że prognozy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową mówiące o wzroście w 2014 roku, przełożą się także na wzrost konsumpcji _ - _ powiedział Jean Anthoine, prezes Carrefour Polska, cytowany w komunikacie. _ _ _Na zmianę wartości Barometru pozytywnie wpływały: wzrost wartości bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej, poprawa ogólnego klimatu koniunktury w handlu, wzrost dynamiki liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw oraz spadek wskaźnika inflacji. Wzrost wartości Barometru łagodzony był przez: spadek skłonności konsumentów do zakupów, spadek nominalnej dynamiki wartości kredytów i pożyczek udzielonych gospodarstwom domowym, spadek realnej dynamiki sprzedaży detalicznej oraz spadek nominalnej dynamiki przeciętnych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw.
_ _ _ _Z prognoz IBnGR wynika, że tempo wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach będzie coraz wyższe. Po nienajlepszym roku 2013, w którym tempo wzrostu PKB będzie najniższe od ponad dekady, w 2014 roku nastąpi przyspieszenie, a PKB wzrośnie o 2,5 proc.
- _ Pomimo to, w dalszym ciągu daleko będzie do wyników osiąganych na przykład w latach 2006-2008, kiedy to gospodarka rozwijała się w tempie powyżej pięciu, a nawet sześciu procent. Podobnych rekordowych wyników w najbliższych latach nie należy się spodziewać _ – mówi dr Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Według szacunków IBnGR, tempo wzrostu spożycia indywidualnego, wyniesie w całym 2014 roku 2,2 procenta, co będzie wynikiem lepszym od notowanych w latach 2012-2013. W 2014 roku powoli odwracać się zaczną również negatywne tendencje w kształtowaniu się popytu inwestycyjnego. Zahamowanie spadku nakładów inwestycyjnych i niewielki ich przyrost pozwalają z większym optymizmem patrzeć na perspektywy wzrostu gospodarczego w dalszej przyszłości.
Czytaj więcej w Money.pl