Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lwb
03.07.2014 11:32

Cena węgla ciągle spada. Na co liczy Bogdanka?

Spółka podała informacje o poziomie wydobycia w pierwszym półroczu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bogdanka S.A.)
Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki

2,02 miliona ton - taki wynik w wydobyciu węgla odnotowała w drugim kwartale spółka LW Bogdanka. To rezultat zbliżony do tego samego okresu ubiegłego roku.

Jak podała kopalnia, w całym pierwszym półroczu jej wydobycie wyniosło 4,25 miliona ton, co oznacza wzrost o ponad 4 procent wobec tego samego okresu rok wcześniej.

_ - Wydobycie w drugim kwartale tego roku było zgodne z naszymi założeniami. Było nieco niższe niż w pierwszym kwartale tego roku, co wynikało z decyzji o postawieniu przede wszystkim na wydobycie węgla lepszego jakościowo, do czasu ukończenia Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla. Warunki rynkowe w branży węgla energetycznego pozostają trudne, co ma wpływ na kształtowanie się cen - _mówi Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka, cytowany w komunikacie spółki.

O kiepskiej sytuacji na rynku węgla prezes LW Bogdanka wspominał też niedawno w rozmowie z Money.pl: - _ Oceniam, że w całym 2014 roku będziemy mieli w przypadku Bogdanki do czynienia z jednocyfrowym (w ujęciu procentowym) spadkiem ceny surowca. Myślę, że rok 2015 będzie rokiem stagnacji. Nie spodziewam się zwyżki - jeżeli będzie to nieznaczna. Ale presja na spadki powinna się wyczerpać _ - podkreślił Zbigniew Stopa.

LW Bogdanka wdraża właśnie strategię na lata 2013-2020. Chce m.in. zakończyć program inwestycyjny, który ma na celu podwojenie zdolności produkcyjnych w stosunku do roku 2011 roku.

- _ Naszym priorytetem na najbliższe miesiące jest rozruch Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, który właśnie rozpoczynamy. Uruchomienie zakładu pozwoli nam na produkcję jakościowo lepszego węgla począwszy od czwartego kwartału, co powinno przełożyć się pozytywnie na osiągane wyniki finansowe - _dodaje Zbigniew Stopa.

Tymczasem posiadacze akcji LW Bogdanka w ramach dywidendy podzielą między siebie 197,3 miliona złotych z ubiegłorocznego zysku, który wyniósł 326,5 miliona złotych. Ta suma daje 5,8 złotego na akcję wobec kwoty w wysokości 5,06 złotego przed rokiem. Dniem dywidendy ma być 11 września, a zostanie ona wypłacona akcjonariuszom 2 października.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: lwb, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz