Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chevron kończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce. Bo "kraj nie jest konkurencyjny"

0
Podziel się:

Wcześniej takie decyzję podjęły Exxon Mobil, Total i Marathon Oil.

Dyrektor generalny Chevrona John Watson
Dyrektor generalny Chevrona John Watson (Chevron mat.pras.)

Wbrew oczekiwaniom sektorowi temu nie udało się przekształcić rynku dostaw energii w regionie - komentuje decyzję koncernu agencja Reuters.

Aktualizacja 15:15

Polski oddział drugiej co do wielkości firmy paliwowej w USA postanowił zakończyć poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, gdyż kraj nie jest konkurencyjny w porównaniu do innych państw, w których działa firma - napisano w komunikacie.

Polskiego gazu łupkowego jest mało, a koszty wydobycia są zbyt wysokie. To, zdaniem Andrzeja Szczęśniaka, główne powody wycofania się koncernu Chevron z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce.

Decyzja ma prawdopodobnie również związek z publikacją danych na temat sytuacji finansowej firmy. Zyski Chevronu w czwartym kwartale ubiegłego roku spadły o niemal 30 procent w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku. Chevron poinformował między innymi o znacznym opóźnieniu w budowie terminalu gazu skroplonego LNG w Kanadzie.

W Polsce Chevron blisko współpracował ze spółką PGNiG. Firmy kooperowały między innymi w poszukiwaniach gazu na Roztoczu. Chevron miał 100 procent udziałów w koncesjach na eksploatację czterech złóż - Kraśnik, Zwierzyniec, Frampol i Grabowiec. Nie wiadomo, jak decyzja Amerykanów odbije się na planach polskiej spółki.

W ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Z Polski wycofała się jednak część firm, m.in. Exxon, Total i Marathon.

Chevron to kolejna firma, która rezygnuje z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. Wcześniej takie decyzję podjęły Exxon Mobil, Total i Marathon Oil.

Pękła bańka łupkowa w Polsce?

- _ Łupkowa bańka pęka, oczekiwania były znacznie większe, teraz nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością. Polskiego gazu łupkowego jest mało, a koszty wydobycia są zbyt wysokie _ - to zdaniem Andrzeja Szczęśniaka główne powody wycofania się koncernu Chevron z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce.

Zdaniem eksperta od rynku paliw, taka decyzja nie może zaskakiwać, zwłaszcza, że dotychczasowe doświadczenia z polskim gazem łupkowym nie nastrajają optymizmem.

Jak mówił Andrzej Szczęśniak, nadzieje związane z tym surowcem w Polsce były tak ogromne, że znacząco przewyższały rzeczywistość. A ta jest smutna - do tej pory nie znaleziono w naszym kraju gazu łupkowego w takich ilościach, które usprawiedliwiałyby rozpoczęcie jego eksploatacji.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)