Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ciech obetnie inwestycje. Przez dywidendę

0
Podziel się:

- Będziemy musieli poszukać kolejnych oszczędności - ocenia prezes Dariusz Krawczyk.

Ciech obetnie inwestycje. Przez dywidendę
(Ciech)

W związku z przegłosowaniem przez walne dywidendy, Ciech będzie musiał zrewidować program inwestycyjny i poszukać kolejnych oszczędności - ocenia prezes Ciechu Dariusz Krawczyk._ Będziemy musieli jeszcze raz przyjrzeć się programowi inwestycyjnemu i podjąć zdecydowane działania w kierunku wygenerowania dodatkowych oszczędności _ - oświadczył.

_ - Możliwości zaciągania kolejnego długu są ograniczone. Dlatego będziemy musieli poprzesuwać inwestycje i redukować koszty. Zaskoczył nas przebieg walnego _ - dodał prezes.

Na walnym zgromadzeniu akcjonariusze Ciechu zdecydowali o wypłacie 1,13 zł dywidendy na akcję, czyli łącznie 59,6 mln zł. Propozycję wypłaty dywidendy zgłosił przedstawiciel Skarbu Państwa. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 29 maja, a dniem wypłaty 28 listopada.

MSP proponowało wypłatę dywidendy 12 czerwca, ale na wniosek prezesa Ciechu Dariusza Krawczyka termin ten przesunięto na 28 listopada. Prezes argumentował, że: _ sytuacja płynnościowa spółki jest ciężka _. Spółka chciała przeznaczyć zysk netto za 2013 rok w wysokości 100,7 mln zł w całości na kapitał zapasowy.

Od 25 marca trwają zapisy w wezwaniu na akcje Ciech, ogłoszonym przez KI Chemistry z grupy Kulczyka. Zapisy zakończą się 30 maja. KI Chemistry chce kupić 66 proc. akcji Ciechu po 29,5 zł za akcję.

Wzywający informował, że przekaże Ciechowi projekt umowy o strategicznej współpracy. Wskazywał też, że do czasu ustalenia ostatecznego planu reorganizacji Ciechu niezbędne jest zobowiązanie zarządu do rekomendowania walnemu przeznaczenia całego zysku za rok obrotowy 2013 r. na kapitał zapasowy spółki.

Prezes Ciechu powiedział, że dalej jest szansa na podpisanie umowy z inwestorem. _ - Będziemy negocjować w dobrej wierze, mamy czas do 30 maja _ - powiedział Krawczyk. _ Główne trendy porozumienia są wynegocjowane, zawarcie umowy jest jak najbardziej prawdopodobne _ - dodał.

Grupa Chemiczna Ciech odnotowała spadek przychodów ze sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, spowodowany sprzedażą Alwerni i zatrzymaniem produkcji w Infrastrukturze Kapuściska (dawny Zachem). Poziom EBITDA znormalizowanej pozostaje na poziomie ubiegłorocznym, zaś koszty ulegają dalszemu obniżeniu.

_ - Mimo nieznacznej poprawy koniunktury w przemyśle chemicznym sytuację rynkową nadal określam jako bardzo trudną.Wymaga ona od nas stałego zwiększania wysiłków nakierowanych na doskonalenie operacyjne oraz optymalizację kosztów wskali całej grupy. Również poziom naszego zadłużenia, pomimo skutecznych działań redukujących jego wysokość, pozostajena ciągle niebezpiecznym poziomie - _ skomentował Dariusz Krawczyk.

Grupa Chemiczna Ciech skupia ponad 30 firm. Głównymi produktami grupy są: soda kalcynowana (drugie miejsce jako dostawca w Europie), soda oczyszczona, sól, nawozy, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe, poliestrowe i inne produkty chemii organicznej, mające zastosowanie w przemysłach szklarskim, meblowym, chemicznym, budownictwie i rolnictwie. Z rocznymi przychodami na poziomie ok. 4 mld zł Grupa Chemiczna Ciech znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce największych polskich przedsiębiorstw. Od lutego 2005 roku Ciech SA jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Największymi akcjonariuszami spółki są Skarb Państwa (38,72 proc. akcji i głosów na WZ), a także Otwarty Fundusz Emerytalny PZU Złota Jesień (9,2 proc.), ING Otwarty Fundusz Emerytalny (8,54 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)